Pacjenci mogą się zgłaszać do punktu w przypadku zasłabnięć, gorszego samopoczucia albo po skierowanie do lekarzy specjalistów.
– Jesteśmy punktem „pierwszej pomocy”. Oczywiście dotyczy to przypadków, w których nie występuje bezpośrednie zagrożenie utraty zdrowia lub życia. Pacjenci mogą zgłaszać się do punktu bez rejestracji, jeśli poczują się gorzej, mają spadki ciśnienia, czy też cukru. Wykonujemy wówczas podstawowe badania, w tym EKG serca. Jeśli pielęgniarka uzna, że konieczna jest konsultacja lekarska, wówczas pacjent kierowany jest dalej – wyjaśnia Anna Leśniak, pielęgniarka dyżurująca w Punkcie Pielęgniarskim.
W punkcie można ponadto otrzymać receptę, skierowanie do lekarzy specjalistów, na przykład, neurologa. Pacjenci mogą też skorzystać z porad dotyczących obsługi sprzętu medycznego, tj. ciśnieniomierza i glukometra. Pielęgniarka pomoże także wypełnić wniosek sanatoryjny, a także zajmie się formalnościami związanymi z wypożyczeniem sprzętu medycznego.
– Pacjenci, szczególnie osoby starsze, mają trudności z wypełnianiem wniosków i nie zawsze też wiedzą, u jakich lekarzy specjalistów szukać pomocy. Jesteśmy od tego, żeby im pomóc. Pojawiają się również i tacy, którzy przychodzą porozmawiać o codziennych problemach. Widać, że są osamotnieni, szukają wsparcia. Oni również mogą na nas liczyć – dodaje Leśniak.
Punkt Pielęgniarski ma też odciążyć lekarzy, którzy obecnie przyjmują więcej pacjentów, niż w latach poprzedzających pandemię. Takie rozwiązanie pozwala pacjentom skrócić czas oczekiwania na obsługę medyczną.
– Do punktu trafiłam, ponieważ poczułam się gorzej w pracy. Panie w rejestracji poinformowały mnie, że jest możliwość skorzystania z porady w punkcie. Pielęgniarka zmierzyła mi ciśnienie, przeprowadziła wstępny wywiad, udzieliła porady. Mój stan nie wymagał interwencji lekarskiej, więc cieszę się, że ominęło mnie oczekiwanie na wizytę – mówi Wioletta Radziejewska, która miała okazję skorzystać z pomocy w punkcie.
Punkt Pielęgniarski działa w gabinecie nr 5, od poniedziałku do piątku, od godziny 8 do 13. Pacjenci nie muszą się wcześniej rejestrować. Porady pielęgniarskie udzielane są także telefonicznie pod numerem: 76 745 04 16.