Pierwszy „szczepionkoBUS” w Zagłębiu Miedziowym

piątek, 23 lipca 2021

Foto: fot. Roman Tomczak

Polkowice ruszają w szczepionkową trasę. Specjalnie oznakowany pojazd Zakładu Komunikacji Miejskiej będzie się pojawić podczas wydarzeń kulturalnych i sportowych w różnych częściach powiatu polkowickiego. Chętni przyjmą jednodawkowy preparat przeciw COVID-19. To pierwszy mobilny punkt szczepień w Zagłębiu Miedziowym.

„SzczepionkoBUS” to okazja dla tych, którzy nie zaszczepili się jeszcze przeciwko COVID-19. Bez rejestracji wejdą do autobusu i przyjmą preparat.

– Chcemy do maksimum uprościć proces szczepienia, stąd pomysł, aby taki „szczepionkobus” pojawiał się podczas wydarzeń o charakterze sportowym i kulturalnym, czyli tam, gdzie mieszkańcy spędzają wolny czas – mówi Łukasz Puźniecki, burmistrz Polkowic.

– Obecnie, na terenie Polkowic mamy wyszczepione niecałe 40 procent populacji. Chcemy, by ten poziom sięgnął przynajmniej zalecanych 70 procent. Jest jeszcze dużo pracy do wykonania. Trwają również rozmowy z wójtami i burmistrzami ościennych gmin, aby szczepionkobus pojawiał się na ich terenie – dodaje.

Prezes Polkowickiego Centrum Usług Zdrowotnych zapewnia, że taka forma szczepienia jest bezpieczna dla pacjentów.

– Takie rozwiązanie zostało odebrane przez sanepid i spełnia wszystkie wymogi, także ministerstwa – podkreśla Paweł Gambal, prezes PCUZ. – Będziemy szczepić jednodawkowym preparatem Johnson&Johnson. Mieszkańcy nie muszą się wcześniej zapisywać. Stawiamy bardzo duży nacisk na to, żeby zawsze był lekarz, aby przed szczepieniem można było z nim porozmawiać, rozwiać ewentualne wątpliwości. Obok będzie namiot z kozetką, będzie też poczekalnia dla osób po szczepieniu, gdzie spędzą piętnaście minut.

„SzczepionkoBUS” może się pojawiać nie tylko podczas wydarzeń kulturalnych czy sportowych.

– Myślimy też o wyjściu, na przykład, do wiernych, po mszach świętych – wyjaśnia lek. Mariusz Piskórz, dyrektor ds. medycznych w PCUZ. – Wśród osób starszych są niezaszczepieni i widzimy tutaj potencjał do nadrobienia. Dochodzą do nas informacje o zwiększającej się tak zwanej czwartej fali. W naszym kraju wskaźnik zachorowań nie jest zbyt wysoki, ale dla bezpieczeństwa musimy pewne rzeczy wyprzedzić.

– Mimo okresu urlopowego jesteśmy zmobilizowani, nie ma problemu z obsadą – zapewnia Marzena Czarzasta-Omińska, Naczelna Pielęgniarka w PCUZ, koordynatorka punktów szczepień.

W najbliższy weekend (24 i 25 lipca) „szczepionkoBUS” pojawi się w pobliżu Aquaparku, podczas otwarcia polkowickiego wiatraka. Chętni będą mogli przyjąć preparat w godz. od 16 do 19.

Polkowickie Centrum Usług Zdrowotnych zaprasza też do współpracy gminy i miejscowości Zagłębia Miedziowego, które chciałyby, aby „szczepionkoBus” pojawił się na ich terenie. Wystarczy zadzwonić pod numer telefonu: 76 746 08 00 lub wysłać maila na adres: pcuz@pcuz.pl.

Harmonogram wyjazdów mobilnego punktu dostępny jest na stronie www.polkowiceszczepia.eu.