Przygotowanie do badań

Instrukcja pobrania moczu do badania ogólnego

  1. Do badania należy przeznaczyć próbkę moczu oddanego rano, po nocnym spoczynku; nie należy pobierać moczu po znacznym i długotrwałym wysiłku fizycznym, w czasie krwawienia miesięcznego u kobiet oraz zaleca się powstrzymywanie od stosunków płciowych co najmniej 1 dobę.
  2. Przed oddaniem moczu do badania należy umyć zewnętrzne narządy moczowo-płciowe.
  3. Pierwszą porcję moczu należy oddać w toalecie, dopiero następną zebrać do naczynia (tzw. środkowy strumień).
  4. Mocz należy pobrać do czystego, specjalnie do tego celu przeznaczonego, najlepiej jałowego, naczynia (niedopuszczalne jest pobieranie moczu do pojemników po syropach, w słoikach, butelkach itp.).
  5. Próbkę moczu należy niezwłocznie dostarczyć do laboratorium.


Pobranie próbek kału na obecność krwi utajonej

  1. Próbki kału nie powinny być pobierane podczas miesiączki i w czasie 3 dni od jej zakończenia. Nie należy pobierać próbek od pacjentów z krwawiącymi hemoroidami lub u których występuje krew w moczu.
  2. Alkohol, aspiryna i inne środki medyczne przyjmowane w nadmiarze mogą wywołać podrażnienia przewodu pokarmowego, co w rezultacie wpływa na wynik testu. Należy zaprzestać przyjmowania tych substancji co najmniej 48 h przed pobraniem próbki.
  3. Nie jest wymagane stosowanie specjalnej diety.


Badanie USG jamy brzusznej

Dzień przed padaniem dieta lekkostrawna, nie wolno spożywać pokarmów smażonych, wzdymających, ciężkostrawnych oraz pić napojów gazowanych.

Zaleca się stosowanie Espumisanu lub Ulgixu w ilości 3×2 caps. (przy znacznej otyłości Espumisan można spożyć w ilości 3×4 caps.).

W dniu badania na czczo. Rano kolejna dawka Espumisanu lub Ulgixu.

Na badanie zaleca się zgłoszenie z pełnym pęcherzem. Jeśli badanie jest w godzinach późniejszych niż poranne do toalety można pójść 2 godziny przed badaniem i napić się od razu wody przegotowanej lub mineralnej niegazowanej w ilości 1/2 l.

Nie pić przed wejściem na badanie.


Doppler tętnic kończyn dolnych

Dzień przed badaniem dieta lekkostrawna (przy znacznej otyłości należy spożyć Espumisan w ilości 3×4 caps.)

6 godzin przed badaniem nie należy spożywać żadnych pokarmów. Można pić napoje niegazowane.