Cichy gracz o wielkim znaczeniu
Choć tarczyca waży zaledwie kilkanaście gramów, jej hormony – tyroksyna (T4) i trójjodotyronina (T3) – mają wpływ praktycznie na każdą komórkę w organizmie. Bez nich nie moglibyśmy prawidłowo funkcjonować ani fizycznie, ani psychicznie.
Problemy z tarczycą często rozwijają się powoli i mogą długo pozostawać niezauważone. Tymczasem nawet niewielkie zaburzenia w jej pracy potrafią wpływać na codzienne funkcjonowanie – powodować przewlekłe zmęczenie, spadek nastroju, kłopoty z wagą, a u dzieci zaburzenia wzrostu i rozwoju – podkreśla dr Przemysław Janusz, endokrynolog z Polkowickiego Centrum Usług Zdrowotnych.
Nadczynność, niedoczynność i inne zaburzenia
Najczęstszymi zaburzeniami pracy tarczycy są nadczynność i niedoczynność. W przypadku niedoczynności tarczycy, organizm produkuje zbyt mało hormonów, co prowadzi między innymi do uczucia ciągłego zimna, przybierania na wadze, ospałości, depresji i problemów z pamięcią. Z kolei nadczynność tarczycy wiąże się z nadmiernym wydzielaniem hormonów, co może powodować nerwowość, bezsenność, spadek masy ciała, drżenie rąk i przyspieszoną akcję serca.

Nieprawidłowości w pracy tarczycy mogą mieć różne podłoże – od chorób autoimmunologicznych, przez niedobory jodu, aż po zmiany guzkowe i nowotworowe. Wczesna diagnoza daje szansę na skuteczne leczenie i uniknięcie powikłań – tłumaczy dr Przemysław Janusz.
Wśród chorób tarczycy szczególne miejsce zajmuje choroba Hashimoto, czyli przewlekłe autoimmunologiczne zapalenie tarczycy, które prowadzi do jej stopniowego uszkodzenia. To najczęstsza przyczyna niedoczynności tarczycy w Polsce.
Jak zapobiegać chorobom tarczycy?
Kluczowe znaczenie w profilaktyce chorób tarczycy mają:
- Regularne badania – zwłaszcza poziomu TSH (hormonu przysadkowego regulującego pracę tarczycy) oraz USG szyi, szczególnie u osób z objawami mogącymi wskazywać na zaburzenia hormonalne.
- Dieta bogata w jod, selen i cynk – pierwiastki te są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania gruczołu tarczowego. Znajdziemy je m.in. w rybach morskich, jajach, orzechach brazylijskich i pełnoziarnistych produktach zbożowych.
- Unikanie stresu i dbanie o zdrowy styl życia – przewlekły stres może wpływać na układ odpornościowy i sprzyjać rozwojowi chorób autoimmunologicznych, także tych dotyczących tarczycy.
- Świadomość genetyczna – osoby, w których rodzinie występowały problemy z tarczycą, powinny być szczególnie czujne i poddawać się regularnym kontrolom.
Polkowice stawiają na zdrowie mieszkańców
Gmina Polkowice od lat angażuje się w działania profilaktyczne, których celem jest wykrywanie chorób we wczesnym stadium i promowanie zdrowego stylu życia. Jednym z takich działań jest wsparcie profilaktyki chorób tarczycy.
Jako samorząd zdajemy sobie sprawę, jak ważne jest wczesne wykrywanie problemów zdrowotnych. Choroby tarczycy dotykają coraz większej liczby osób – także młodych i aktywnych zawodowo. Dlatego finansujemy badania profilaktyczne, by mieszkańcy Polkowic mieli szansę zadbać o swoje zdrowie bez barier finansowych – mówi Wiesław Wabik, burmistrz Polkowic.
Dzięki wsparciu gminy, mieszkańcy Polkowic mogą skorzystać z bezpłatnych badań profilaktycznych tarczycy – zarówno laboratoryjnych (TSH, FT4, Anty – TPO, morfologia z rozmazem, wapń, witamina D3), jak i ultrasonograficznych (USG szyi). Program skierowany jest do pełnoletnich mieszkańców gminy Polkowice, którzy chcą świadomie zadbać o swoje zdrowie.
Zbadaj tarczycę – to tylko chwila, a może zmienić całe życie
Zaburzenia pracy tarczycy mogą rozwijać się przez wiele miesięcy lub lat bez wyraźnych objawów, a ich skutki potrafią znacznie obniżać jakość życia. Dlatego tak ważne jest, by nie lekceważyć sygnałów wysyłanych przez organizm – uczucia ciągłego zmęczenia, nagłych zmian wagi, problemów z koncentracją czy wypadania włosów.
Dzięki profilaktyce możesz zyskać spokój ducha – lub rozpocząć leczenie, zanim pojawią się poważniejsze komplikacje.
Nie zwlekaj – umów się na badanie już dziś.
Dotychczas ponad stu mieszkańców gminy Polkowice skorzystało z badań w ramach profilaktyki chorób tarczycy. Nadal można się zapisywać na badania.
Kontakt: gabinet 125, od poniedziałku do piątku w godz.8:00 – 14:00. Telefon nr 76/746-08-07; mail: e.armata@pcuz.eu oraz a.czerniawska@pcuz.eu
Twoja tarczyca zasługuje na uwagę!