Do tej pory zaczepiło się 800 chętnych seniorów. – Szczepienie chroni nas przede wszystkim przed powikłaniami choroby. W przypadku grypy są to choroby serca, nerek, zapalenia stawów. Po szczepieniu, nawet jeśli zachorujemy na grypę, to będzie miała ona łagodniejszy przebieg- wyjaśnia Magdalena Szaflik- Kowalik z Punktu Szczepień Polkowickiego Centrum Usług Zdrowotnych.
Procedura jest bardzo prosta. Wystarczy przyjść do przychodni.
– Nie trzeba się rejestrować, można przyjść do przychodni codziennie od poniedziałku do piątku od godziny 8 do 14, bezpośrednio do punktu szczepień, niepotrzebne jest żadne skierowanie – wyjaśnia Ewelina Armata, kierownik marketingu i sprzedaży usług medycznych w Polkowickim Centrum Usług Zdrowotnych. – Na miejscu pielęgniarki kwalifikują pacjenta do szczepienia –dodaje.
Program finansowany jest z budżetu gminy Polkowice. Szczepienia potrwają do 15 grudnia. Planuje się, że skorzysta z nich około 1200 mieszkańców gminy (w poprzednim sezonie było to około tysiąca). W Polsce sezon wzmożonych zachorowań na grypę przypada w okresie od października do kwietnia. Grypa często błędnie mylona jest ze zwykłym przeziębieniem, jednak jej konsekwencje dla zdrowia mogą być bardziej niebezpieczne. Szczepionka przeciw grypie powinna być powtarzana każdego roku. Przede wszystkim spada odporność poszczepienna. To oznacza, że po pewnym czasie ochrona nie jest utrzymywana na odpowiednim poziomie i zależy to od wielu czynników, tj. wieku pacjenta, ogólnego stanu zdrowotnego. Kolejne dawki powodują, że organizm jest chroniony przez cały czas. Szczepienia powinny być powtarzane również ze względu na samego wirusa. Ulega on różnym mutacjom, dlatego szczepionki są często modyfikowane.