To miejsce zostało stworzone z myślą o kobietach i dla kobiet. Nowoczesne, estetyczne wnętrza wyposażone zostały w profesjonalny, najwyższej jakości sprzęt medyczny.
– To kolejny etap modernizacji polkowickiej przychodni. Niedawno oddaliśmy do użytku pracownię tomografii komputerowej, dzisiaj gotowa jest Poradnia K. To miejsce, w którym polkowiczanki będą leczone w bezpiecznych i komfortowych warunkach- podkreślał Łukasz Puźniecki, burmistrz Polkowic.
Remont poradni trwał dwa lata i kosztował blisko 2,5 miliona złotych.
– Przeorganizowaliśmy całe skrzydło. Poprzesuwaliśmy ściany, wymieniliśmy instalacje i zakupiliśmy nowoczesny sprzęt. Mamy już dwa gabinety ginekologiczne. Nasze położne mogą równocześnie obsługiwać pacjentki i obserwować panie przy KTG. Pacjentki mogą liczyć dziś na większy komfort oraz wybór. Udało nam się w końcu zatrudnić panią ginekolog, dzięki czemu pacjentki będą mogły zdecydować, czy chcą być leczone przez ginekologa, czy ginekolożkę – zaznacza Paweł Gambal, prezes Polkowickiego Centrum Usług Zdrowotnych.
W poradni kobiety korzystają z opieki ginekologicznej, położniczej oraz szkoły rodzenia.
– Panie uczą się także kąpieli i pielęgnacji noworodka, zdobywają wiedzę na temat odżywiania, w jaki sposób przygotować pokój na przyjście noworodka. Jest to dla nas historyczny dzień, bo po tylu latach pracy nareszcie doczekałam się, tak fantastycznych warunków. Pracujemy na sprzęcie, który jest na wysokim poziomie. Z całą pewnością jest to placówka w europejskim standardzie- mówi Danuta Dawidowicz, położna środowiskowa.
Zmiany widoczne są gołym okiem, co potwierdziły gościnie w trakcie oficjalnego otwarcia.
– Zanim ta poradnia została zmodernizowana, nie było tutaj za przyjemnie. Wszystko było stare i nie zachęcało do odwiedzin. Teraz jest pięknie, nowocześnie i komfortowo. Przede wszystkim jest tutaj wygodnie. To jest to, czego potrzebowały polkowiczanki i na co zasługiwały. Jest tu prywatność i wszystko to, czego potrzebuje kobieta, przychodząc właśnie w takie miejsce. – mówi Barbara Abramowicz, przewodnicząca Polkowickiej Rady Kobiet.
Przyjazna infrastruktura i wymiana sprzętu to nie koniec zmian w poradni. Placówka wciąż pracuje nad rozwojem usług. Oprócz tradycyjnej cytologii, badań ultrasonograficznych i zabiegów ginekologicznych, medycy zamierzają diagnozować endometriozę.
– Rozpoczęliśmy współpracę z Medicusem i pobieramy tak zwaną biopsję cienkoigłową aspiracyjną. To badanie polegające na wprowadzeniu igły przez skórę i pobraniu komórek z podejrzanej zmiany. Nie ma więc potrzeby kierowania pacjentek do szpitala i hospitalizacji, ponieważ jesteśmy w stanie to badanie przeprowadzić tutaj. Przygotowujemy się do diagnostyki endometriozy i robienia testów w tym kierunku- zaznacza Tadeusz Tupaj, lekarz ginekolog.
W poradni przyjmować będzie trzech lekarzy, w tym dwóch mężczyzn i jedna kobieta. Od kwietnia do zespołu dołącza ginekolożka Anita Ząbek. Jednocześnie władze Polkowic zapewniają, że będą kontynuować programy zdrowotne skierowane do kobiet. Jeśli będzie taka potrzeba, pojawią się także nowe.
– Taka infrastruktura jest już naszym standardem. Zapewniam, że wszystkie programy zdrowotne będą kontynuowane, szczególnie te kierowane do kobiet. Zdrowie i życie naszych mieszkanek i mieszkańców jest priorytetem. To jedna z najważniejszych inwestycji każdego samorządowca- podkreślał Krzysztof Nester, wiceburmistrz Polkowic, zapewniając jednocześnie o wsparciu polkowickiej przychodni. W tej sprawie prowadzi już rozmowy z innymi samorządowcami.
– Widać dużo pracy, która została włożona w modernizację tej przychodni. Mocno kibicuję władzom gminy, żeby z jednej strony oczywiście modernizowali ten obiekt w miarę możliwości, ale też pamiętajmy, że ogromną szansę na zmianę na modernizację dają środki unijne i to akurat ta przestrzeń, o której możemy wspólnie rozmawiać – zapewnia Jarosław Rabczenko, legnicki samorządowiec.