Karetka sanitarna w polkowickiej przychodni

czwartek, 04 kwietnia 2024

W Polkowickim Centrum Usług Zdrowotnych pojawił się ambulans sanitarny, który będzie transportował pacjentów na zabiegi czy na konsultacje lekarskie.

To kolejna inwestycja w polkowicką służbę zdrowia.

– Przez ostatnie pięć lat inwestowaliśmy w służbę zdrowia i są tego efekty. Niedawno otwieraliśmy nową poradnię dla kobiet, poradnię tomografii komputerowej, teraz oddajemy do użytku nowoczesny i profesjonalnie wyposażony ambulans do transportu pacjentów – mówi Krzysztof Nester, wiceburmistrz Polkowic.

Z bezpłatnego transportu sanitarnego będą mogli skorzystać pacjenci w sytuacji, kiedy zachodzi konieczność leczenia określonego schorzenia w innej placówce leczniczej – z wyłączeniem stanów nagłego zagrożenia zdrowia lub życia oraz dla zachowania ciągłości leczenia przez lekarza POZ.

– Karetka będzie woziła pacjentów zgodnie z wcześniej wyznaczonym planem. Podkreślam jednak, że nie jest to karetka pogotowia i w przypadku zagrożenia zdrowia lub życia należy wezwać zespół ratownictwa medycznego pod numerem 112. Naszym transportem będziemy wozili pacjentów z przychodni na zabiegi do szpitala lub na zabiegi na rehabilitację, tak jak to też dotychczas było robione – podkreśla Paweł Gambal, prezes Polkowickiego Centrum Usług Zdrowotnych.

Skierowanie na transport sanitarny Podstawowej Opieki Zdrowotnej wystawia lekarz podstawowej opieki zdrowotnej.

– Świadczenie obejmuje przejazd z miejsca zamieszkania pacjenta do świadczeniodawcy i z powrotem. Zasady odpłatności są takie same jak w przypadku opisanego wcześniej transportu sanitarnego – dodaje Beata Kulikowska z PCUZ ZOZ S.A

W polkowickiej karetce sanitarnej do pacjentów wyjeżdżać będzie profesjonalny zespół medyków.

– Nasi pacjenci będą mieli zapewnioną pełną opiekę. Wyposażenie tej karetki jest kompletne, zatrudniliśmy także fachowy personel. Karetka wyposażona jest między innymi w defibrylator, zabezpieczenia w czasie transportu i specjalistyczny schodołaz – wymienia lek. Mariusz Piskórz, dyrektor ds. medycznych PCUZ.

Koszt zakupu karetki to 654 tysiące złotych.