Słońce pomaga nam regulować dobowy rytm, umożliwia wytwarzanie witaminy D i przede wszystkim daje nam ciepło. Jednak promienie słoneczne mają także szkodliwy wpływ na nasze zdrowie.
Kto powinien uważać?
Bez względu na wiek, należy zawsze chronić się przed szkodliwym działaniem słońca. Szczególną ostrożność powinny jednak zachowywać dzieci, ponieważ ich skóra jest cieńsza i nie ma tak dużo pigmentu jak skóra dorosłych, jak również osoby z jasną karnacją. Uważać powinny także osoby po przeszczepach narządu, po zabiegach medycyny estetycznej, jak i osoby przyjmujące leki światłouczulające. Nadmierna ekspozycja może doprowadzić do oparzeń słonecznych, szybszego starzenia się skóry oraz uszkodzeń komórki, co może prowadzić do nowotworów skóry.
Jak się chronić?
Należy unikać słońca, szczególnie między godziną 10:00 a 14:00. Warto również zadbać o odzież, która chroni przed sońcem. To szczególnie jasne ubrania, z naturalnych tkanin, które dobrze przepuszczają powietrze. Konieczne jest także nakrycie głowy, które zabezpieczy organizm przed przegrzaniem. Warto również nosić okulary przeciwsłoneczne i używać kremów z filtrem UV.
Preparaty z filtrami stosuj:
- 15–20 minut przed wyjściem z domu
- co około 2–3 godziny w ciągu dnia
- po wyjściu z kąpieli – np. w morzu lub jeziorze
- przy ekspozycji na słońce przez cały rok.
SPF (Sun Protection Factor) to wskaźnik ochrony przed promieniowaniem słonecznym, czyli filtr. Rodzaje filtrów:
- niski – 6-10 SPF
- średni – 15-25 SPF
- wysoki – 30-50 SPF
bardzo wysoki – 50+ SPF