Istnieją dziedziczne skłonności do problemów kardiologicznych, ale to nie oznacza, że każdy z tą skłonnością, będzie miał zawał serca. Bardzo wiele zależy od stylu życia i codziennych nawyków. Poprzez odpowiednią opiekę nad naszym sercem i podejmowanie właściwych działań we właściwym czasie, możemy zapobiec wielu powikłaniom i zachować dobre zdrowie serca. – Zawał serca jest poważnym schorzeniem, które może prowadzić do groźnych powikłań, w tym zgonu. Istnieje jednak wiele działań, które mogą pomóc zmniejszyć śmiertelność po zawale serca- wyjaśnia Anna Leśniak, pielęgniarka w Polkowickim Centrum Usług Zdrowotnych i dodaje, że kluczowy w przypadku zawału serca jest czas. – Konieczna jest szybka interwencja medyczna. Wówczas szansa na uratowanie zdrowia i życia są dużo większe. Konieczne jest podanie leków rozpuszczjących skrzepliny lub nawet przeprowadzenie zabiegu- dodaje.
Po przebytym zawale warto skupić się na utrzymaniu prawidłowego ciśnienia krwi, kontrolowaniu poziomu cholesterolu. Zaprzestać palenia tytoniu, dbać o utrzymanie prawidłowej masy ciała. Należy również zwrócić uwagę na codzienną dietę, która powinna być dostosowana do indywidualnych potrzeb, biorąc pod uwagę ewentualne schorzenia towarzyszące, takie jak cukrzyca. Ważne jest ograniczenie spożycia cholesterolu, który występuje m.in. w tłustym mięsie, smalcu i maśle. Istotne są również regularne badania. Mieszkańcy gminy Polkowice mogą skorzystać z bezpłatnego pakietu badań kardiologicznych w programie „Dbam o serce i mózg” w ramach polityki zdrowotnej burmistrza Polkowic, Łukasza Puźnieckiego. To program skierowany do osób wymagających stałego nadzoru kardiologicznego. Dotyczy wszystkich mieszkańców po 30. roku życia oraz młodszych ze wskazaniem lekarskim. Oferta skierowana jest również do pacjentów po udarze mózgu. Polkowicka przychodnia oferuje porady lekarza kardiologa, pielęgniarki, dietetyka. Badanie ryzyka zagrożenia CHUK, cholesterolu całkowitego, LDL, HDL, trójglicerydów, kreatyniny, eGFR, elektrolitów: K, Na, morfologii, transaminazy: GOT, GPT, BMI, a także konsultacje kardiologiczne, USG serca, EKG wysiłkowe, EKG spoczynkowe z opisem oraz 24-godzinan rejestrację EKG metodą Holtera. Dla pacjentów po udarze mózgu są również zabiegi fizjoterapeutyczne, kinezyterapeutyczne, terapie logopedyczne, psychologiczne.
Zachęcam do skorzystania z programów zdrowotnych mieszkańców gminy Polkowice. Wszystkie dostępne są na stronie www.pcuz.pl. Szczegółowe informacje udzielane są także w Dziale Marketingu PCUZ, gab. 125. Od poniedziałku do piątku, od godz. 8.00 do 14.00. Telefon: 76 746 08 07