Prawie 14 litrów krwi trafi do oczekujących na ten dar życia

poniedziałek, 02 września 2024

Niedzielna akcja zbiórki krwi w Polkowickim Centrum Usług Zdrowotnych cieszyła się dużym zainteresowaniem wśród polkowiczan. Oprócz tego można było rejestrować się w bazie DKMS.

Chętnych do oddania swojej krwi było 39 osób, z czego 32 mogły ją oddać.  Wśród nich 7 osób oddało swoją krew po raz pierwszy. – Żeby oddać krew trzeba być pełnoletnim, ważyć co najmniej 50 kilogramów i być zdrowym. Można być po śniadaniu, nie trzeba przychodzić na czczo. Warto też zadbać o odpowiednie nawodnienie – wyjaśnia Piotr Marszałek, prezes Klubu HDK PCK im. Miedzianej Kropli Krwi przy ZG „Rudna”. – Chętnych jest wielu, natomiast często zdarza się, że ze względu na m.in. stan zdrowotny, nie mogą oddać krwi- dodaje.

Warto więc zadbać o swoje zdrowie i podobnie jak polkowiczanin Łukasz Franczak, podzielić się drogocennym darem życia. – Kiedyś nie prowadziłem zdrowego stylu życia, ale w tej chwili jestem od ośmiu miesięcy czysty. Nie biorę używek, nie piję alkoholu, nie palę i schudłem 11 kilogramów. Czuję się bardzo dobrze. Postanowiłem, być może uratować komuś życie i przyszedłem oddać krew. Cały czas zachęcam do tego swoich znajomych- mówi.

Magazyny krwi w punktach krwiodawstwa świecą pustkami, szczególnie w okresie wakacyjnym. Każdy, kto chce oddać swoją krew, może sprawdzić, jakiej grupy krwi brakuje w jego regionie. Można to zrobić poprzez stronę https://krew.info/zapasy/. Oddawać można krew pełną, jak i samo osocze.

– Po raz pierwszy oddałem krew w czasie pandemii COVID. Wtedy też dowiedziałem się, że moje osocze wykazuje bardzo dużą ilość przeciwciał i jest szczególnie lecznicze. Wtedy było to jedyne lekarstwo na tę chorobę. Później również oddawałem krew. Jeżeli ma się predyspozycje zdrowotne, to naprawdę warto to zrobić- mówi Wiesław Wabik, burmistrz Polkowic.

Akcji towarzyszyła rejestracja potencjalnych dawców szpiku. W bazie DKMS zarejestrowało się 8 osób.

– Większość osób była już zarejestrowana, ponieważ można to zrobić raz w życiu. Cieszą nas nowe osoby. Cały proces trwa krótko, zaledwie 10 minut i z pewnością może dać komuś szansę na wyzdrowienie. Ja również jestem dawcą. Doświadczyłam tej sytuacji pięć lat temu. Oddałam szpik młodej kobiecie, która jest aktualnie zdrowa i może się cieszyć życiem- mówi Elżbieta Błauciak, rejestrująca potencjalnych dawców szpiku.  Kolejna zbiórka krwi odbędzie się 21 września w Chocianowie podczas obchodów Dnia Olimpijczyka. W listopadzie i grudniu krew będzie można oddać w trzech punktach krwiodawstwa w Głogowie, Lubinie i Legnicy. O akcjach będzie informować stowarzyszenie HDK PCK im. „Miedzianej Kropli Krwi” na swoim fejsbukowym profilu.