Pierwszy kontakt
Lekarz POZ dla osób dorosłych to internista lub specjalista medycyny rodzinnej. Dziećmi zajmuje się pediatra lub specjalista medycyny rodzinnej. To lekarz, do którego trafiają pacjenci w pierwszej kolejności i tam najczęściej otrzymują skierowania na badania specjalistyczne oraz do lekarzy specjalistów. Lekarz POZ może także wystawić skierowanie na rehabilitację lub skierować pacjenta do szpitala. – Skierowania wydawane są, kiedy istnieją wyraźne przyczyny zdrowotne. Lekarz nie może ich wystawiać na żądanie pacjenta i to ważna informacja, ponieważ zdarza się, że nasi lekarze otrzymują takie prośby- mówi Paweł Gambal, szef polkowickiej przychodni. – Prosimy naszych pacjentów, aby nie diagnozowali się sami, z pomocą internetu, a zaufali medycynie i wysokiej klasy specjalistom, których zatrudniamy. Lekarze w PCUZ to zespół fachowców, którzy doskonale znają się na swojej pracy- dodaje. Co w przypadku, kiedy nie zgadzamy się z opinią lekarza? Oczywiście pacjent ma prawo zażądać konsultacji z innym lekarzem.
Lekarz POZ- kiedy się udać?
Lekarz pierwszego kontaktu leczy i udziela porad medycznych, a jeśli jest taka potrzeba kieruje na leczenie specjalistyczne. W wielu przypadkach nie jest ono wymagane, wówczas lekarz prowadzący ustala farmakoterapię, monitoruje postępy leczenia, ustala zabiegi medyczne i wystawia recepty. Ma również możliwość wystawiania zwolnień z pracy, kieruje na obowiązkowe szczepienia ochronne i okresowe badania kontrolne, jak również ocenia stan zdrowia w ramach badań profilaktycznych. Wysyła na diagnostykę laboratoryjną oraz obrazową i nieobrazową, a także interpretuje wyniki badań. Kieruje na leczenia uzdrowiskowe i rehabilitacyjne, a także do specjalistów i szpitala. Co ważne, skierowania nie są potrzebne do ambulatoryjnych świadczeń specjalistycznych: psychiatry, onkologa, wenerologa, dentysty, ginekologa i położnika (zgodnie art. 57 ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych).
Jak wybrać lekarza POZ?
Lekarza POZ można wybrać poprzez Internetowe Konto Pacjenta, podobnie jak pielęgniarkę i położną POZ. Bezpłatnie można dokonać wyboru lub zmiany dwa razy w roku kalendarzowym. Każda kolejna zmiana jest obciążona opłatą. Są przy tym odstępstwa od tej opłaty i nie trzeba jej ponosić, jeśli zmiana ma związek ze zmianą miejsca zamieszkania, zamknięciem bądź likwidacją przychodni, w której pracował dotychczasowy lekarz, przejściem lekarza na emeryturę lub ukończeniem przez dziecko 18. roku życia. Wniosek można złożyć także w przychodni, w formie pisemnej. W przypadku, gdy wybór nie został zaakceptowany przez przychodnię należy skontaktować się bezpośrednio z rejestracją – może być taka sytuacja, że lekarz ma zapisanych tylu pacjentów, że nie może przyjąć kolejnego lub, że przebywa na zwolnieniu.
Czy lekarz POZ przyjmuje także nocą lub w święta?
Nocą i w święta, czyli od 18:00 do 8:00 oraz w dni ustawowo wolne od pracy, porady lekarskiej należy szukać we wskazanych przychodniach mających kontrakt z NFZ i przyjmujących pacjentów bezpłatnie. Wykaz placówek można sprawdzić na stronie Narodowego Funduszu Zdrowia. Po nocną i świąteczną pomoc lekarską pacjent może zgłosić się do dowolnego punktu nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej, niezależnie od tego, gdzie mieszka, i niezależnie od złożonej deklaracji dotyczącej lekarza POZ. Taka porada może także odbyć się w medycznie uzasadnionych przypadkach w domu pacjenta lub telefonicznie. Z pomocy lekarza można skorzystać w razie nagłego zachorowania, a także nagłego pogorszenia stanu zdrowia, ale przy braku stanu bezpośredniego zagrożenia życia (wtedy należy udać się na SOR). Z takiej porady zaleca się skorzystać także w sytuacji, gdy zachodzi obawa, że oczekiwanie na otwarcie przychodni może znacząco niekorzystnie wpłynąć na stan zdrowia.
- Rejestracja: Tel.: 76 746 08 10; 76 746 08 11; 76 746 08 43
- Rejestracja dla pacjentów zamieszkujących tereny wiejskie gminy Polkowice: 76 742 54 09
- Teleporady u lekarza dyżurnego opieki nocnej i świątecznej:
od godz 8:00 (sobota) – 7.00 (poniedziałek) pod nr tel. 76 746 08 53 - Porada chirurgiczna będzie realizowana po wcześniejszej konsultacji telefonicznej pod nr tel. 76 746 08 46