Zbiórka krwi- 7 maja

środa, 04 maja 2022
Pakiet ogólny

W sobotę, 7 maja, w Polkowicach odbędzie się zbiórka krwi. To wspólna akcja Klubu HDK PCK im. „Miedzianej Kropli Krwi” i Polkowickiego Centrum Usług Zdrowotnych.

– Krew to dar życia i bardzo ważne, żebyśmy o tym pamiętali. Oddając krew, dzielimy się tym, co najcenniejsze – podkreśla Łukasz Puźniecki, burmistrz Polkowic.

Polkowicki samorząd wykorzysta istniejący punkt szczepień przy ul. Głogowskiej (dawny Rossmann) do tego, aby stworzyć jak najlepsze warunki dla krwiodawców. Zbiórka krwi rozpocznie się o godzinie 11 i potrwa do 15.30.

– Zapraszamy wszystkich, którzy chcą się podzielić krwią z innymi ludźmi. Oddawanie krwi potrwa chwilę, a może uratować ludzkie życie – zachęca Piotr Marszałek, prezes Klubu HDK PCK im. „Miedzianej Kropli Krwi” przy Zakładach Górniczych „Rudna”.

W Polkowicach nie brakuje osób, które oddają krew. Najczęściej robią to w placówkach, w których funkcjonują stałe punkty pobrań. Jeśli 7 maja frekwencja dopisze i uda zebrać się chętnych, taki punkt może powstać także w Polkowicach.

– Wszystko zależy od zaangażowania krwiodawców. Nawiązaliśmy współpracę z klubem HDK „Miedzianej Kropli Krwi” i zachęcamy do udziału w akcji – zaprasza Paweł Gambal, prezes Polkowickiego Centrum Usług Zdrowotnych.

Krew lub jej składniki mogą oddawać osoby od 18. do 65. roku życia, które ważą co najmniej 50 kilogramów i są zdrowe. Co ważne, obowiązują przepisy, które uprawniają honorowego krwiodawcę do dwóch dni zwolnienia z pracy z tytułu oddania krwi lub jej składników: pierwszy w dniu oddania, a drugi w dniu następnym. Koszty tej absencji ponoszą pracodawcy.