Szczepienia przeciwko COVID-19 – zmiany w podaniu dawki przypominającej

poniedziałek, 10 stycznia 2022

Komunikat nr 17 Ministra Zdrowia w sprawie schematów mieszanych dla szczepień przeciw COVID-19 preparatami AstraZeneca, Pfizer/BionTech, Moderna oraz szczepionki COVID-19 VaccineJanssen.

Minister Zdrowia mając na uwadze aktualne zalecenia Rady Medycznej i Zespołu ds. Szczepień Ochronnych, w oparciu o stanowisko Europejskiej Agencji Leków (EMA) i Europejskiego Centrum Zapobiegania i Kontroli Chorób (ECDC) oraz stanowisko amerykańskiej Agencji ds. Żywności i Leków (FDA), informuje, że od dnia 3 stycznia 2022 r. zostają wprowadzone następujące zmiany w realizacji Narodowego Programu Szczepień.

 1. W schemacie podstawowym osobom w wieku ≥18 lat w celu dokończenia rozpoczętego schematu szczepienia preparatem Spikevax (Moderna), Comirnaty (Pfizer-BioNTech), lub Vaxzevria (AstraZeneca), gdy zachodzi konieczność zmiany preparatu u pacjenta, niezależnie od zaistniałej przyczyny:
 2. można podać każdą inną dostępną szczepionkę mRNA, lub szczepionkę

Vaxzevria (AstraZeneca) zachowując odstęp ≥28 dni między dawkami.

Nadal rekomendowanym schematem podstawowym jest schemat homologiczny z wykorzystaniem jednego preparatu, a w przypadku schematów mieszanych (heterologicznych) rekomendowana jest kolejność:

szczepionka wektorowa – szczepionka mRNA.

Odwrotny schemat mieszany może być zrealizowany w przypadku indywidulanych wskazań do takiego postępowania.

 1. W szczepieniu przypominającym wykonywanym u osób w wieku ≥18 lat zaleca się podanie szczepionki w schematach obejmujących właściwe dawkowanie:
 • po szczepieniu podstawowym preparatem mRNA lub Vaxzevria (AstraZeneca) podanie szczepionki mRNA w odstępnie co najmniej 5. miesięcy,
  • po szczepieniu szczepionką COVID-19 Vaccine Janssen podanie szczepionki COVID-19 Vaccine Janssen lub szczepionki mRNA w odstępnie co najmniej 2. miesięcy,
  • dawka przypominająca szczepionki COVID-19 Vaccine Janssen może być warunkowo podana jako heterologiczna dawka przypominająca po szczepieniu podstawowym szczepionką mRNA przeciw COVID-19 z zachowaniem odstępu co najmniej 5 miesięcy po ukończeniu pełnego schematu szczepienia przeciw COVID-19.

U osób szczepionych dawką przypominającą można stosować szczepionki:

 • Comirnaty w pełnej dawce 0,3 ml;
 • Spikevax połowa dawki: 50 µg – 0,25 ml,
 • Szczepionka COVID-19 Vaccine Janssen w pełnej dawce 0,5 ml,

z uwzględnieniem w pierwszej kolejności zastosowania szczepionki podanej w podstawowym schemacie szczepienia lub zachowaniem kolejności szczepienia po szczepionce wektorowej podania szczepionki mRNA.

Ukończony cykl szczepieniaDopuszczone preparatyPreferowany preparatodstęp w dniachnazwa dawki
  Pfizer (2/2)  Pfizer, Moderna 1/2,JJ  Pfizer  150  Przypominająca
  Moderna (2/2)Moderna 1/2 dawki, Pfizer, JJ  Moderna 1/2 dawki  150  Przypominająca
  AZ (2/2)Pfizer, Moderna 1/2 dawkiPfizer albo Moderna 1/2 dawki  150  Przypominająca
  JJ (1/1)Pfizer/Moderna 1/2 dawki/JJPfizer/Moderna 1/2 dawki/JJ  60  Przypominająca