Poradnia Leczenia Znamion

środa, 10 listopada 2021

Każdy z nas ma pieprzyki, brodawki czy jakieś inne znaki na skórze. Na co dzień nie zwracamy na nie większej uwagi. Jeśli jednak zauważymy zmiany, to powinny one nas zaniepokoić. Wtedy najlepiej zgłosić się do Poradni Leczenia Znamion w polkowickiej przychodni.

Kiedy wygląd pieprzyka czy brodawki powinien nas zaniepokoić?

– Gdy dana zmiana jest duża, ma nieregularne kształty, wyrasta ponad poziom skóry, szybko powiększa się albo zmienia kolor, czyli raz jest ciemniejsza, a raz jaśniejsza – wymienia lek. Andrzej Łępicki, specjalista chirurg w Polkowickim Centrum Usług Zdrowotnych. – Takie zmiany powinny być zbadane i ewentualnie skierowane do zabiegu albo do obserwacji – dodaje.

Zabieg nie jest bolesny. Polega na znieczuleniu miejscowym, które powoduje lekkie szczypanie, i usunięciu zmiany (wykonuje się to w soboty).

– Mówię pacjentom, że usuwamy zmiany nie dlatego, że jest rak, ale dlatego, że może być z tego rak – mówi wprost lek. Łępicki. – Bardzo nietypowe zmiany przechodzą w zmiany nowotworowe – podkreśla.

Poradnia Leczenia Znamion działa w przychodni od 2020 roku. Nie trzeba mieć skierowania na konsultację. Lekarz onkolog przyjmuje w każdy wtorek, od godz. 17 do 21, w gabinecie 108. Pacjenci, u których pojawiły się niepokojące zmiany, kierowani są do konsultacji chirurgicznej.

– Co wtorek mamy od 60 do 80 pacjentów – mówi Katarzyna Grejć, kierownik działu obsługi pacjenta w PCUZ.

Zdecydowana większość osób wychodzi z gabinetu uspokojona. W zeszłym roku zdiagnozowano trzy przypadki nowotworów.

red. ULK