Kupili nowy sprzęt

środa, 24 maja 2023

Nowe urządzenie do badania bilirubiny u noworodków pojawiło się w Polkowickim Centrum Usług Zdrowotnych. Niewielki sprzęt działa jak termometr bezprzewodowy, co zapewnia komfort badania, a przede wszystkim spokój najmłodszym pacjentom.

Zakup nowego sprzętu do przychodni to duże ułatwienie dla położnych środowiskowych sprawujących opiekę nad najmłodszymi mieszkańcami gminy. – Do tej pory miałyśmy na wyposażeniu jeden sprzęt i musiałyśmy się nim wymieniać. Teraz sprzęt mamy zawsze przy sobie- zaznacza Danuta Dawidowicz, położna środowiskowa w PCUZ ZOZ- S.A.

Dlaczego badanie jest tak ważne? Ponieważ poziom bilirubiny u noworodka jest wyższy niż u osób dorosłych, co ma związek ze zwiększonym rozpadem erytrocytów i zmniejszonym metabolizmem wątroby. Jeśli jednak stężenie bilirubiny we krwi dziecka przekroczy normę, może doprowadzić do niezwykle groźnej żółtaczki jąder podkorowych. 

– Jesteśmy w stanie zaobserwować, czy dziecko w pierwszych dobach wymaga takiego badania czy nie. Dzieci badamy w domach, dla bezpieczeństwa mamy i maluszka- zaznacza Elżbieta Osińska, położna środowiskowa. – Badanie jest bezbolesne i szybkie, nie wymaga pobierania krwi dziecka. Pomiaru dokonuje się poprzez przyłożenie miernika do skóry- wyjaśnia.

Wynik otrzymywany jest natychmiast po dokonaniu pomiaru, wyświetla się na ekranie urządzenia.