– Zachęcam do szczepień. Obecnie jest to najbardziej skuteczna metoda przeciw zakażeniu COVID-19 – mówi Łukasz Puźniecki, burmistrz Polkowic. – Mam też nadzieję, że poprawi się dostępność do szczepionek. Jesteśmy przygotowani na to, by szczepić więcej osób.

To jednak zależy od ilości dostarczanych preparatów. Według ministerialnych zapewnień, jest to 30 dawek tygodniowo. Wynika to wielkości dostaw, jakie jednorazowo trafiają do Polski i przyjętej przez rząd strategii, którą można określić, jako „pół na pół”. Połowa każdej partii szczepionek trafia do punktów, a reszta – do chłodni, jako rezerwa na drugą dawkę, gdyby np. dostawy nagle ustały. Część pacjentów ma już wyznaczony termin szczepienia, ale zdarza się, że może on ulec zmianie.

– Wynika to z oczekiwania na preparat – wyjaśnia Paweł Gambal, prezes Polkowickiego Centrum Usług Zdrowotnych. – Bardzo często zdarza się tak, że dostajemy go z Agencji Rezerw Materiałowych w dniu umówionego szczepienia.

Pierwsza dawka szczepionki pobudza działanie układu immunologicznego, a jej skuteczność specjaliści oceniają na poziomie 50 procent. Większa odporność na COVID-19 uwidacznia się po czternastu dniach od zaszczepienia. Nie jest ona wystarczająca, dlatego niezbędne jest podanie drugiej dawki.

– Powoduje to ponowny kontakt z antygenem, po którym układ immunologiczny zaczyna działać na pełnych obrotach – mówi Marzena Czarzasta – Omińska, naczelna pielęgniarka PCUZ.

Ból głowy, ogólne zmęczenie czy podniesiona temperatura ciała są wynikiem reakcji organizmu na podanego wirusa. To tak zwany odczyn poszczepienny, czyli sposób, w jaki organizm reaguje na podanie preparatu. Może, ale nie musi on występować. Dlatego ważne jest to, aby obserwować swój organizm po zabiegu.

– Jeśli objawy są lekkie, wówczas należy pozwolić organizmowi „zapoznać się” z nowym wirusem – dodaje naczelna pielęgniarka. – Jeśli jednak utrzymuje się wysoka temperatura ciała, występują obrzmienia i wyraźna reakcja alergiczna, należy powiadomić o tym lekarza. W sytuacjach bezpośredniego zagrożenia zdrowia i życia trzeba od razu dzwonić pod numer alarmowy 112.

Przypominamy, że szczepienie przeciw COVID-19 poprzedzają krótka konsultacja z lekarzem lub pielęgniarką i wypełnienie kwestionariusza. Dotyczy to też osób, które szczepią się po raz drugi.