W całym kraju trwają szczepienia przeciwko COVID- 19, z których na razie mogą skorzystać pracownicy ochrony zdrowia i inne osoby z tzw. grupy zero. Rząd zapowiada zapisy dla pozostałych mieszkańców kraju i wskazuje placówki, w których prowadzone będą szczepienia. Wśród nich jest Polkowickie Centrum Usług Zdrowotnych.

Szczepienia zostały podzielone na etapy. Jako pierwsi zaszczepieni zostaną medycy i osoby z tzw. grupy zero, czyli pracownicy domów pomocy społecznej i ośrodków pomocy społecznej. Szczepieni są także pracownicy administracji w placówkach medycznych, w tym stacjach sanitarno- epidemiologicznych. Rząd zapowiada, że niedługo rozpocznie się szczepienie osób z tzw. etapu pierwszego, czyli pensjonariuszy domów pomocy społecznej oraz zakładów opiekuńczo-leczniczych, służb mundurowych i osób powyżej 60. roku życia – w kolejności od najstarszych.

Drugi etap zakłada szczepienia osób poniżej 60. roku życia, które mają choroby przewlekłe, albo są w trakcie diagnostyki i leczenia wymagającego wielokrotnego lub ciągłego kontaktu z placówkami ochrony zdrowia. Szczepione będą również osoby, które bezpośrednio zapewniają funkcjonowanie podstawowej działalności państwa i są narażone na zakażenie ze względu na częste kontakty społeczne.

W trzecim etapie rozpocznie się szczepienie przedsiębiorców i pracowników sektorów, które zostały zamknięte z uwagi na panującą pandemię oraz pozostałych dorosłych.

Jak się zapisać?

W Polkowicach szczepienia przeciwko koronawirusowi prowadzone będą w Polkowickim Centrum Usług Zdrowotnych. Zapisy na szczepienia ruszają 15 stycznia. W pierwszej kolejności zapisywani będą seniorzy powyżej 80 roku życia. Wystarczy zadzwonić pod numer telefon: 76 745 04 39 i podać swoje dane wraz z aktualnym numerem telefonu. Zapisy będą prowadzone od poniedziałku do piątku w godzinach od 8.00 do 12.00 oraz 14.00 do 17.00. Jeśli szczepionka pojawi się w przychodni, wówczas personel medyczny będzie oddzwaniał do tych osób, które się zapisały na szczepienie. Podany zostanie konkretny dzień i godzina szczepienia, która poprzedzona zostanie kwalifikacją lekarską. Na razie nie można wskazać konkretnej daty tego przedsięwzięcia.

– Jesteśmy gotowi na to, by szczepić, ale o tym, kiedy to się wydarzy, będziemy informować na bieżąco. Póki co czekamy na szczepionki – mówi Paweł Gambal, prezes Polkowickiego Centrum Usług Zdrowotnych.

– Ten temat traktuję priorytetowo, gdyż dotyczy on zdrowia i bezpieczeństwa mieszkańców naszej gminy – podkreśla Łukasz Puźniecki, burmistrz Polkowic.

Więcej informacji znajduje się na stronie gov.pl/szczepimysie oraz pod numerem telefonu 989 –  Rządowej Infolinii Narodowego Programu Szczepień przeciwko COVID-19.