800 szczepionek przeciwko grypie udało się pozyskać Polkowickiemu Centrum Usług Zdrowotnych. W środę, 30 grudnia, rusza rejestracja pacjentów powyżej 65. roku życia. Lekarze apelują: – To ostatni moment na szczepienie.

Podczas pierwszej tury, przeciwko grypie udało się zaszczepić 400 seniorów powyżej 70. roku życia.

– Polkowickie Centrum Usług Zdrowotnych pozyskało kolejne 800 szczepionek i 30 grudnia rozpocznie się rejestracja pacjentów powyżej 65. roku życia – mówi Ewa Kowalik, zastępca burmistrza ds. społecznych.

– Do tej pory pozyskanie kolejnych biopreparatów graniczyło z cudem – wyjaśnia Paweł Gambal, prezes PCUZ. – Szczepionka była trudno dostępna, a zapotrzebowanie niezwykle duże.

Marzena Czarzasta-Omińska, naczelna pielęgniarka PCUZ zaznacza, że to ostatni moment na szczepienie: – Zachorowania na grypę nasilają się w okresie od stycznia do marca. Wówczas istnieje największe prawdopodobieństwo, że zachorujemy. Przeciwciała wykształcają się w ciągu dwóch, trzech tygodni od chwili zaszczepienia. Jeśli zrobimy to teraz, zdążymy się uchronić przed wirusem – dodaje.

Czy warto się szczepić przeciwko grypie przed szczepieniem na koronawirusa?

Szczepionka przeciw grypie chroni nie tylko przed objawami tej choroby, ale i powikłaniami. Szczepionka przeciw Covid-19 chroni przed objawami COVID- 19 wywołanymi wirusem SARS- CoV-2. Z badań wynika, że istnieje możliwość występowania koinfekcji, czyli zakażeń wywołanych jednocześnie np. dwoma drobnoustrojami, wirusem grypy i wirusem SARS- CoV-2. Zaszczepienie przeciwko grypie i przeciw COVID-19 może uchronić przed dwoma niebezpiecznymi chorobami w okresie trwającego sezonu infekcyjnego.

 

Rejestracja telefoniczna: 30 grudnia, 4 stycznia, 5 stycznia – od godz. 8 do 13 oraz 31 grudnia – od godz. 8 do 12 pod numerem telefonu: 76 746 08 07.