Pulsoksymetr umożliwia pomiar saturacji krwi oraz tętna, a te najbardziej popularne- napalcowe pozwalają na samodzielne wykonanie badania w domu. To urządzenie, które pozwala moniotorować stan pacjenta, szczególnie, jeśli występują problemy z oddychaniem. Aparaty można bezpłatnie wynająć w Polkowickim Centrum Usług Zdrowotnych.

Pulsoksymetr to niewielkie, elektroniczne urządzenie służące do pomiaru saturacji i tętna. Polecane jest m.in. chorym na COVID-19, którzy mają problem z oddychaniem. Aparat pozwala zmierzyć poziom nasycenia krwi tlenem, co pozwala szybko wychwycić moment, kiedy dochodzi do nagłego pogorszenia stanu zdrowia.

– Urządzenia są polecane szczególnie pacjentom, którzy chorują przewlekle m.in. na choroby płuc, astmę i mają kłopoty z oddychaniem. Aparat jest niezastąpiony także w czasie COVID- 19, jeśli chory nie wymaga hospitalizacji i pozostaje w domu- mówi Marzena Czarzasta- Omińska, naczelna pielęgniarka w Polkowickim Centrum Usług Zdrowotnych.

– Urządzenie wystarczy założyć na palec i poczekać kilka sekund na wynik. Badanie jest nieinwazyjne i bezbolesne. U osób zdrowych prawidłowa saturacja wynosi około 95- 99 proc. Wartości te są nieco niższe u osób starszych i palących. Jeśli saturacja jest niższa niż podają normy, mamy do czynienia z niedotlenieniem organizmu. Jest to stan zagrożenia zdrowia i życia, dlatego konieczny jest  wówczas kontakt z lekarzem- dodaje naczelna pielęgniarka.

25 pulsoksymetrów dostępnych jest na wynajem w polkowickiej przychodni. Placówka nie pobiera żadnych opłat z tego tytułu.

– Chory może zaopatrzyć się w niezbędny sprzęt po otrzymaniu zlecenia od swojego lekarza. Sprzęt może odebrać najbliższa osoba lub ktoś z rodziny. Chcemy zapewnić naszym pacjentom jak najlepszą opiekę, nawet jeśli pozostają w izolacji domowej- dodaje Czarzasta- Omińska.

Jak wykonywać prawidłowo pomiary pulsoksymetrem?

  pomiary trzeba wykonywać po kilku minutach odpoczynku

–  przed wykonaniem pomiarów trzeba umyć ręce

– pomiary trzeba przeprowadzić w pozycji siedzącej

– podczas korzystania z pulsoksymetru nie można mieć pomalowanych paznokci.

 

 

Więcej informacji na temat wynajmu i funkcjonowania urządzenia:

Tel. 76 746 08 06