– Otyłość jest chorobą ogólnoustrojową. W większości przypadków stanowi następstwo nadmiaru pobieranej energii z pożywienia, która jest niewydatkowana przez organizm,
a w konsekwencji gromadzona pod postacią tkanki tłuszczowej – mówi Anna Milewicz, dietetyk z Polkowickiego Centrum Usług Zdrowotnych, która koordynuje gminny program profilaktyki zdrowotnej zapobiegania nadwadze i otyłości u dzieci oraz dorosłych.

Wśród głównych przyczyn nadwagi i otyłości są nieprawidłowe odżywianie i brak aktywności fizycznej. Bardzo często też jedzenie traktujemy jak przyjemność lub nagrodę i takie też podejście zaszczepiamy naszym dzieciom.

– Wielu rodziców nie uważa otyłości za chorobę. Bardzo często nie dostrzegają problemu, uważając, że jeśli nawet dziecko jest „pulchne” to z pewnością jest zdrowe. Tymczasem nadmierna masa ciała stanowi zagrożenie dla zdrowia – dodaje specjalistka.

Pojawiają się choroby tarczycy, cukrzyca, problemy z uprawianiem jakiejkolwiek aktywności fizycznej, a także z chodzeniem. Dziecko z otyłością ma duże szanse stać się nastolatkiem z otyłością, a później dorosłym z nadmierną masą ciała. Takiej osobie znacznie trudniej będzie zredukować nadmiar tłuszczu nagromadzonego w organizmie od najmłodszych lat. Otyłość to choroba, ważne więc, by znaleźć się pod opieką specjalisty.

Mieszkańcy gminy mogą szukać pomocy w Polkowickim Centrum Usług Zdrowotnych. W ramach realizowanych programów profilaktyki zdrowotnej burmistrza Polkowic otrzymają wsparcie m.in. endokrynologa, diabetologa czy dietetyka.

Nasza dietetyk opowiada o świadomym żywieniu w wywiadzie, który znajdą Państwo tutaj:Milewicz: Otyłość to nie obrazek z amerykańskiej telewizji