Wybierając najbardziej odpowiednie miejsce na Powszechny Punkt Szczepień samorząd kierował się dostępnością komunikacyjną oraz zapleczem medycznym w przypadku niepożądanych odczynów. Brak uczniów w szkole (praca zdalna) oraz infrastruktura budynku pozwalają przeprowadzić proces szczepień powszechnych szybko i sprawnie.

– Jesteśmy na ostatniej prostej naszych działań, przygotowujących pomieszczenia w Szkole Podstawowej nr 3 do otworzenia tam Powszechnego Punktu Szczepień. Zapewnimy w nim mieszkańcom gminy Polkowice profesjonalne warunki szczepienia tak, aby jak najwięcej osób mogło z nich skorzystać i otrzymać zarówno pierwszą jak i drugą dawkę szczepionki – mówi burmistrz Polkowic Łukasz Puźniecki.

– Personel medyczny jest przygotowany na masową akcję, mamy wsparcie lekarzy, pielęgniarek oraz ratowników medycznych również z innych jednostek – wylicza Paweł Gambal, prezes Polkowickiego Centrum Usług Zdrowotnych.

Wejście do Powszechnego Punktu Szczepień znajdować się będzie od ul. Skalników, tuż przy Centrum Kultury. Polkowicka przychodnia planuje szczepić tam nawet do kilku tysięcy pacjentów tygodniowo. Choć będzie to uzależnione od ilości szczepionek przekazywanych do Polkowic.

– Podczas dzisiejszej, zdalnej konferencji z wojewodą dolnośląskim dowiedzieliśmy się, że mamy wstępną zgodę na utworzenie w Polkowicach Powszechnego Punktu Szczepień. Jednocześnie poinformowano nas, że prawdopodobną datą otwarcia wszystkich zgłoszonych punktów szczepień, tych, które uzyskały wstępną akceptację wojewody, będzie początek maja. Do tego czasu służby wojewódzkie będą sprawdzały poszczególne punkty pod kątem ich gotowości i wydawały zezwolenia na otwarcie. Dopiero na ich podstawie punkty zostaną wpisane do rejestru i będą mogły rozpocząć działalność – wyjaśnia Ewa Kowalik, zastępca burmistrza Polkowic ds. społecznych.

Powszechne szczepienia w Polkowicach jak i w całej Polsce ruszą więc najwcześniej na początku maja. Póki co pacjenci szczepieni są w Polkowickim Centrum Usług Zdrowotnych. Zainteresowanie jest bardzo duże. Szacuje się, że tylko w kwietniu placówka zarejestruje kilkanaście tysięcy chętnych na szczepienia przeciwko COVID-19. O tym, jak zarejestrować się na szczepienie informowaliśmy TUTAJ.