„Profilaktyka i wczesne wykrywanie raka jelita grubego – badania na obecność krwi utajonej w kale –  pełnoletni mieszkańcy gminy Polkowice” to kolejne zadanie w ramach polityki zdrowotnej burmistrza Łukasza Puźnieckiego, realizowanych w PCUZ.

– Wielokrotnie podkreślam, że zdrowie polkowiczan jest dla mnie sprawą nadrzędną – mówi burmistrz Łukasz Puźniecki. – Dokładam wszelkich starań, aby opieka medyczna była dla mieszkańców jak najbardziej dostępna, a korzystanie z niej możliwie bezpłatne. Cieszę się i dziękuję polkowickiej przychodni za sprawną organizację nowego programu, który na pewno przyczyni się do uratowania zdrowia, a nawet życia wielu mieszkańców naszej gminy.

Badanie pozwala na wstępną diagnozę bez konieczności wykonywania kolonoskopii. Wyniki testów znane są w ciągu siedmiu dni. Jeśli budzą one wątpliwości lekarzy, wówczas pacjenci są  informowani o konieczności dalszej diagnostyki.

– Badanie na zawartość krwi utajonej w kale to ogólnie przyjęte postępowanie w diagnostyce wczesnego rozpoznawania raka jelita grubego, nieinwazyjne narzędzie w badaniach przesiewowych – wyjaśnia Grażyna Czaja, diagnosta laboratoryjny.Pozwala ono wykryć chorobę i rozpocząć leczenie. Dodatni wynik nie musi oznaczać raka. Jest uzyskiwany także w przypadku innych przyczyn krwawień do jelita: hemoroidy, wrzody żołądka, polipy jelita grubego, zapalenia jelit, uchyłki jelita grubego, itp. Zawsze jednak dodatni wynik testu należy skonsultować z lekarzem, który zadecyduje o dalszej diagnostyce. Jest też wskazaniem do wykonania kolonoskopiidodaje.

Lekarze szacują, że tylko na Dolnym Śląsku na raka jelita grubego zachoruje w tym roku około 1800 osób.

Rejestracja na badanie:

Laboratorium PCUZ, stanowisko nr II, we wtorki i czwartki w godz. od 12 do 13. Pacjent dostaje fiolkę i wypełnia specjalną ankietę. Następnie przynosi próbkę z pobranym materiałem, która wysyłana jest do Dolnośląskiego Centrum Onkologii we Wrocławiu. Odbiór probówek od pacjentów oraz wyników badań odbywać się będzie w terminach rejestracji, tj. we wtorki  i czwartki w godz. od 12 do 13.

Program finansowany jest z budżetu gminy Polkowice.