Uzależnienie od alkoholu (F 10.2) to choroba demokratyczna, postępująca i śmiertelna. Rozwija się przez kilka lub kilkadziesiąt lat. Konsekwencje jej rozwoju dotyczą nie tylko osoby pijącej etanol, ale też członków najbliższej rodziny.
Nie jest też tak, że alkohol etylowy nic nie daje. Gdy tak było, ludzie którzy ponoszą konsekwencje picia (trudności rodzinne, problemy zdrowotne i społeczne itd.) z łatwością odstawialiby alkohol. Etanol działa przeciwlękowo, przeciwbólowo, rozluźniająco, sprzyja nawiązywaniu relacji międzyludzkich, opóźnia objawy alkoholowych zespołów abstynencyjnych. Spożywany jednak w nadmiarze (o „rozsądnym” spożywaniu C2H5OH w następnym artykule) zawsze „oszukuje”, prowadzi do osamotnienia oraz jest przyczyną rozwoju choroby określanej w obecnie obowiązującej terminologii diagnostycznej jako zespół uzależnienia od alkoholu (F 10.2).
Zespół uzależnienie od alkoholu (ZUA) jest zarówno chorobą fizjologiczną, jak i afektywną, społeczną oraz duchową. Nie leczony prowadzi do przedwczesnej śmierci. Niestety czas pandemii sprzyja nadużywaniu alkoholu. Leczenie (ZUA) składa się z trzech etapów:
1. motywacja do leczenia ( najtrudniejszy etap- trwa od kilku miesięcy do kilku lat),
2. leczenie podstawowe ZUA (najważniejszy etap- trwa od 6-8 tygodni w warunkach stacjonarnych lub 6 miesięcy ambulatoryjnie),
3. psychoterapia pogłębiona ZUA („najwdzięczniejszy” etap leczenia- trwa ok. 2 lat).
Według standardów Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), aby mówić, że leczenie (ZUA) zostało zakończone powinno trwać min. dwa lata. Są oczywiście leki, które mogą wspierać proces terapeutyczny, natomiast „same w sobie” nie leczą choroby alkoholowej. Tym co leczy zespół uzależnienia od alkoholu (F10.2) to: psychoterapia, wiedza na temat choroby, inni trzeźwiejący ludzie oraz konsekwentne przestrzeganie nw. zasad. Zalecenia dla osób trzeźwiejących w zespole uzależnienia od alkoholu można ująć w trzy grupy:
1. Unikanie kontaktu z alkoholem:
* unikaj miejsc, w których piłeś alkohol,
* nie chodź do lokali i innych miejsc, w których podaje się alkohol,
* nie bierz udziału w spotkaniach towarzyskich, na których wiesz, że podaje się alkohol,
* nie bierz udziału w spotkaniach rodzinnych, na których wiesz że podaje się etanol,
* nie bierz udziału w składkach na zakup alkoholu,
* nie polewaj,
* nie chodź po alkohol,
* nie przebywaj tam, gdzie piją,
* nie zgadzaj się stać na „czatach”.
2. Stanowcze odmawianie picia:
* na każde namawianie Cię do picia mów: „nie piję”,
* nie szukaj dodatkowych nieprawdziwych usprawiedliwień,
* możesz mówić, że nie pijesz, bo picie Ci szkodzi,
* stosuj techniki asertywne (uczy się ich na terapii).
3. Informowanie o własnym uzależnieniu.
* informuj o tym, że jesteś osobą uzależnioną od alkoholu ważne dla siebie osoby,
* pozostałym osobom powinien wystarczyć komunikat, że „nie pijesz”;
* nie wdawaj się w dialogi; „nie picie” to Twoja prywatna sprawa,
* jeśli mimo Twoich informacji dalej jesteś namawiany do picia- szybko, w stanowczy sposób odejdź,
* zostaw osobę, która Cię namawia – nie musisz słuchać „namolnych” komunikatów i tłumaczyć się (prawdopodobnie Twój rozmówca ma sam problem z alkoholem).
Noś ze sobą zawsze jakiś napój nie zawierający alkoholu (woda niegazowana, kompot, sok, to co lubisz). Jeżeli odczuwasz chęć wypicia alkoholu, wypij min. pół litra płynu. Prawie zawsze pragnienie mija. Jeśli chęć nie minie, wypij kolejne pół litra płynu. Nigdy nie doprowadzaj do odwodnienia organizmu- takiego stanu, że bardzo chce Ci się pić, a ty odkładasz zaspokojenie pragnienia na potem. Może powodować to pomysł sięgania po alkohol. Pamiętaj o możliwości dzwonienia do innych trzeźwych osób.
W leczeniu zespołu uzależnienia od alkoholu (F 10.2), gdzieś kończy się medycyna i psychologia, a pomagają wartości, o których mowa w „Modlitwie o pogodę ducha”. W procesie zdrowienia ważnym aspektem jest również poszukanie alternatywy
dla biochemii mózgu, które zapewniał etanol (nowe pasje, aktywność ruchowa) oraz nadanie nowych znaczeń własnemu życiu w trzeźwości.
Polkowickie Centrum Usług Zdrowotnych – ZOZ S.A. jest realizatorem zadania pn. „Prowadzenie usług profilaktyczno-edukacyjno-terapeutycznych dla osób uzależnionych od alkoholu, współuzależnionych i osób z grup ryzyka zamieszkałych na terenie gminy Polkowice” finansowanego z budżetu gminy Polkowice z Gminnego Programu Przeciwdziałania Alkoholizmowi.
Ośrodek Badań i Pomocy Psychologicznej w PCUZ – ZOZ S.A.
Poradnia Leczenia Uzależnień
poniedziałek – piątek – 7.30 -18.00
tel. 76 746 08 60.