Lato to pora roku, w której szczególnie powinniśmy zadbać o odpowiednie nawodnienie organizmu. Z pomocą przychodzą nam wody źródlane i mineralne dostępne na sklepowych półkach. Jaki rodzaj wody będzie jednak najodpowiedniejszy dla naszych potrzeb? Na to pytanie odpowiada lek. Jolanta Węgierska-Januszkiewicz, lekarz rodzinny Polkowickiego Centrum Usług Zdrowotnych. 

Na polskim rynku dostępne są m.in. butelkowane wody wysokozmineralizowane, średniozmineralizowane i niskozmineralizowane (źródlane), z których największą popularnością cieszą się te ostatnie. Wody niskozmineralizowane zawierają do 500 mg składników mineralnych na litr, a wielu konsumentów wybiera je głównie ze względu na neutralny smak i możliwości kulinarnego wykorzystania. Latem, kiedy upały są większe, powinniśmy jednak pić je naprzemiennie z wodami średniozmineralizowanymi.

– Wody średniozmineralizowane zawierają od 500 do 1500 mg składników mineralnych na litr. Oznacza to, że ich picie nie zaburza równowagi elektrolitycznej organizmu i nie wypłukuje z organizmu cennych minerałów. Tak bywa w przypadku picia wody z kranu, której składu często nie znamy i może ona nie zawierać pierwiastków cennych dla naszego zdrowia. Latem po wody średniozmineralizowane warto sięgać, jeśli podczas codziennej aktywności narażamy się na dużą utratę wody w procesie pocenia się. Najmłodszym dzieciom polecam podawanie wody źródlanej o niewielkim stopniu mineralizacji, która jest neutralna dla małego organizmu – mówi lek. Jolanata Węgierska-Januszkiewicz z PCUZ.

Sportowcy i osoby aktywne, które trenują intensywnie mogą postawić na wody wysokozmineralizowane, zawierające powyżej 1500 mg minerałów na litr. Wody te są również polecane osobom, które wykonują ciężkie, fizyczne prace. Niezależnie od rodzaju aktywności zawodowej, każda osoba decydująca się na regularne picie butelkowanej wody mineralnej powinna jednak czytać etykiety produktów.

– Należy pamiętać, że wody mineralne zawierają najróżniejsze składniki, m.in. sód, potas, magnez, fluor, wapń, selen, cynk, jod czy wodorowęglany. Dzięki temu mineralną wodę butelkowaną możemy dobrać odpowiednio do swoich potrzeb. Przykładowo sód zawarty w wodach nawadnia komórki i umożliwia pracę mięśni, a magnez reguluje działanie układu nerwowego. Wody ze zwiększoną zawartością wapnia pomocne są z kolei w profilaktyce osteoporozy i niezbędne przy wzmożonym wysiłku fizycznym – dodaje lek. Jolanta Węgierska-Januszkiewicz.

W polskich sklepach, a także w pijalniach wód w uzdrowiskach dostępne są również wysokozmineralizowane wody lecznicze, których działanie zdrowotne potwierdzają badania i obserwacje kliniczne. Wód leczniczych nie należy jednak pić regularnie bez konsultacji z lekarzem. Chociaż wysokozmineralizowane wody lecznicze przynoszą pomoc i ulgę w wielu schorzeniach, ich niewłaściwe spożywanie może szkodzić zdrowiu.