Szczepienia dziewcząt przeciwko wirusowi brodawczaka ludzkiego (HPV) realizuje w Polkowicach Polkowickie Centrum Usług Zdrowotnych. Program finansowany jest z samorządowego budżetu.

W ramach tegorocznego programu szczepione są już pierwsze 14 i 15-letnie dziewczęta, uczennice VIII klas szkół podstawowych, które mieszkają i są zameldowane w gminie Polkowice. Zakres świadczeń objął również edukację uczniów klas VIII w szkołach podstawowych, rodziców, opiekunów i nauczycieli. Celem tej profilaktyki jest ochrona kobiet przed wirusem brodawczaka ludzkiego, który grozi wywołaniem, między innymi raka szyjki macicy.

– Uczennice otrzymują złożoną szczepionkę skierowaną przeciwko 9 typom wirusa HPV. Jest ona stosowana w celu ochrony przed zmianami przednowotworowymi (naroślami), brodawkami płciowymi oraz nowotworami szyjki macicy, sromu, pochwy i odbytu. W Polsce szczepienia przeciwko wirusowi są zalecane przez Ministerstwo Zdrowia, jednak nierefundowane z budżetu Państwa. W Polkowicach młode dziewczęta szczepione są całkowicie bezpłatnie, w ramach gminnego programu profilaktycznego – mówi Krzysztof Pawłowski, Prezes Zarządu Polkowickiego Centrum Usług Zdrowotnych.

Wszelkie informacje dla mieszkańców gminy Polkowice dostępne są w Polkowickim Centrum Usług Zdrowotnych, w punkcie szczepień, tel. 76 746-08-55, w godzinach 7:00 – 14:35.