Szczepienia przeciwko wirusowi brodawczaka ludzkiego HPV są zalecane w profilaktyce raka szyjki macicy. Wirus przenoszony drogą płciową jest przyczyną zachorowania na to schorzenie.

Rak szyjki macicy jest jednym z najczęstszych nowotworów kobiet.  Średnio każdego roku zapada na niego w Polsce około 3300 kobiet, z których ponad połowa umiera. Ryzyko zakażenia wzrasta przy częstej zmianie partnerów seksualnych oraz wczesnym rozpoczęciu życia seksualnego.

Jak dochodzi do zakażenia HPV?

– Co najmniej połowa z aktywnych seksualnie ludzi ma kontakt z tym wirusem. U większości nie daje on żadnych objawów i jest naturalnie zwalczany przez organizm. Część zakażonych nieświadomie staje się nosicielem brodawczaka ludzkiego HPV. Do zakażenia noworodka może dojść podczas porodu czy wspólnej kąpieli – wyjaśnia Jolanta Węgierska-Januszkiewicz, lekarz pediatra w Polkowickim Centrum Usług Zdrowotnych.

Czy można leczyć brodawczaka ludzkiego?

Nie ma leków przeciwko wirusowi HPV. Leczone są dopiero zmiany chorobowe wynikające z zakażenia, takie jak brodawki płciowe, przedrakowe zmiany, rak szyjki macicy i brodawczaki krtani. Lekarze zalecają utrzymywanie kontaktów seksualnych z jednym partnerem, szczepienia dziewcząt przed inicjacją seksualną oraz okresowe badania cytologiczne.

 Gmina Polkowice zapobiega

– Gmina Polkowice jako pierwsza w Polsce rozpoczęła akcję bezpłatnych szczepień przeciwko wirusowi HPV – do tej pory zaszczepionych zostało 3050 dziewczynek i wiele osób dorosłych, które szczepią się indywidualnie. W tym roku prowadzona jest już XII kampania „Chronię życie przed rakiem”, w ramach której uczennice polkowickich szkół mogą skorzystać z bezpłatnych szczepień. Chronią one niemal w 90% przed zachorowaniem na nowotwór raka szyjki macicy, dlatego zachęcam do korzystania z dostępnej w naszej gminie nowoczesnej profilaktyki – mówi Jolanta Węgierska-Januszkiewicz.

Kampania Polkowickie Dni „Chronię życie przed rakiem” finansowana jest z budżetu Gminy Polkowice.