Szczepienia dziewcząt przeciwko wirusowi brodawczaka ludzkiego (HPV) realizuje w Grębocicach Polkowickie Centrum Usług Zdrowotnych. Władze gminy Grębocice zadecydowały o finansowaniu tych świadczeń w 2019 roku z samorządowego budżetu.

W ramach programu specjaliści PCUZ zaszczepili już pierwsze dziewczęta z 34-osobowej grupy, które urodziły się w 2004 roku, mieszkają i są zameldowane w gminie Grębocice. Zakres świadczeń objął również edukację uczniów klas VIII szkoły podstawowej w Grębocicach i w Rzeczycy oraz rodziców, opiekunów i nauczycieli.

– Celem tego programu jest ochrona kobiet przed wirusem brodawczaka ludzkiego (HPV), który wywołuje, m.in. raka szyjki macicy. W Polsce szczepienia przeciwko wirusowi są zalecane, jednak nierefundowane. W Grębocicach młode dziewczęta są szczepione bezpłatnie w ramach gminnego programu ,,Szczepienie przeciw wirusowi brodawczaka ludzkiego dziewcząt urodzonych w roku 2004, zamieszkałych na terenie Gminy Grębocice” – mówi Krzysztof Pawłowski, Prezes Zarządu  Polkowickiego Centrum Usług Zdrowotnych.

W 2018 roku ze szczepień przeciwko HPV w Grębocicach skorzystały 23 dziewczynki. W tym roku uczennice otrzymują najbardziej skojarzoną szczepionkę skierowaną przeciwko 9 typom wirusa HPV. Jest ona stosowana w celu ochrony przed zmianami przednowotworowymi kłykcinami, czyli brodawkami płciowymi oraz nowotworami szyjki macicy, sromu, pochwy i odbytu.