W całym kraju trwają szczepienia przeciwko COVID- 19, z których na razie mogą skorzystać pracownicy ochrony zdrowia i inne osoby z tzw. grupy zero. Rząd zapowiada zapisy dla pozostałych mieszkańców kraju i wskazuje placówki, w których prowadzone będą szczepienia. Wśród nich jest Polkowickie Centrum Usług Zdrowotnych.

 Kto i kiedy może się zaszczepić?

Szczepienia zostały podzielone na etapy. Jako pierwsi zaszczepieni zostaną medycy i osoby z tzw. grupy zero, czyli pracownicy domów pomocy społecznej i ośrodków pomocy społecznej. Szczepieni są także pracownicy administracji w placówkach medycznych, w tym stacjach sanitarno- epidemiologicznych.

Rząd zapowiada, że niedługo rozpocznie się szczepienie osób z tzw. etapu pierwszego, czyli pensjonariuszy domów pomocy społecznej oraz zakładów opiekuńczo- leczniczych, służb mundurowych i osób powyżej 60. roku życia w kolejności od najstarszych.

Drugi etap zakłada szczepienia osób poniżej 60. roku życia, które mają choroby przewlekłe, albo są w trakcie diagnostyki i leczenia wymagającego wielokrotnego lub ciągłego kontaktu z placówkami ochrony zdrowia. Szczepione będą również osoby, które bezpośrednio zapewniają funkcjonowanie podstawowej działalności państwa i są narażone na zakażenie ze względu na częste kontakty społeczne.

W trzecim etapie rozpocznie się szczepienie przedsiębiorców i pracowników sektorów, które zostały zamknięte z uwagi na panującą pandemię oraz wszystkim pozostałym dorosłym.

Powszechna rejestracja ma ruszyć 15 stycznia 2021 roku.

Jak się zapisać?

 Rejestracja na szczepienia prowadzona będzie na kilka sposobów. Będzie można się zapisać online,  telefonicznie, będzie można też zgłosić chęć szczepienia u lekarza POZ lub poprzez Internetowe Konto Pacjenta.

 Następnie trzeba będzie się zgłosić do punktu szczepień, gdzie przed podaniem dawki niezbędna będzie kwalifikacja lekarska. Po 21 dniach trzeba będzie powtórzyć szczepienie, ale wówczas nie będzie już wymagana ponowna rejestracja.

W Polkowicach szczepienia przeciwko koronawirusowi prowadzone będą w Polkowickim Centrum Usług Zdrowotnych. Jeśli pojawią się szczepionki, wówczas uruchomiona zostanie procedura szczepień polkowiczan.

– Jesteśmy gotowi na to, by szczepić polkowiczan, ale o tym, kiedy to się wydarzy, będziemy informować na bieżąco. Póki co czekamy na szczepionki- mówi Paweł Gambal, prezes Polkowickiego Centrum Usług Zdrowotnych.

Więcej informacji znajduje się na stronie gov.pl/szczepimysie oraz pod numerem telefonu 989 –  Rządowej Infolinii Narodowego Programu Szczepień przeciwko COVID-19.