Światowy dzień FAS zwany też Dniem Świadomości FAS jest obchodzony corocznie na całym świecie
9 września (09.09 – zestawienie dziewiątek pochodzi od dziewięciu miesięcy ciąży).
Oprócz zwrócenia uwagi na problemy osób z Alkoholowym Zespołem Płodowym, ma on na celu uświadomienie przyszłym matkom szkodliwości skutków picia alkoholu w czasie ciąży i jego negatywnego wpływu na rozwój płodu, a w konsekwencji na dalszy rozwój dziecka.

Skutkiem działania alkoholu na płód może być m. in.: opóźnienie umysłowe, dysfunkcja mózgu, anomalie rozwojowe, zaburzenia w uczeniu się i zaburzenia psychologiczne.
Z badań Polskiej Agencji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych wynika, że co najmniej 1/3 Polek pije alkohol w czasie trwania ciąży. 2 % dzieci rodzi się z wadami spowodowanymi takim piciem. To aż 7,5 tysiąca dzieci urodzonych każdego roku.
Alkohol działa toksycznie na rozwijające się w łonie matki dziecko. Należy mieć na uwadze, że nie ma bezpiecznej dawki alkoholu. Każda ilość wypitego alkoholu może być niebezpieczna dla dziecka.
Picie alkoholu w czasie ciąży przyczynia się również do zwiększenia ryzyka poronienia, przedwczesnego porodu, wystąpienia wad wrodzonych i zahamowania wzrostu płodu.

FAS ani innych uszkodzeń alkoholowych nie można wyleczyć.
Można im w 100% zapobiec.
Wystarczy zachować abstynencję w czasie ciąży.