Polkowickie Centrum Usług Zdrowotnych rozpoczęło kolejną akcję szczepień przeciwko grypie. Lekarze zachęcają wszystkich mieszkańców do profilaktyki i zaszczepienia się, a z bezpłatnej szczepionki mogą skorzystać seniorzy, którzy ukończyli 60 rok życia.

Grypa to ostra, wysoce zakaźna choroba układu oddechowego. Wirus grypy rozprzestrzenia się drogą kropelkową lub poprzez bezpośredni kontakt z wydzieliną chorego. W Polsce sezon wzmożonych zachorowań na grypę przypada w okresie od października do kwietnia. Grypa często błędnie mylona jest ze zwykłym przeziębieniem, jednak jej konsekwencje dla zdrowia są dużo bardziej niebezpieczne. Grypa może być przyczyną wielu groźnych powikłań, m.in. zapalenia: mięśnia sercowego, oskrzeli, płuc, ucha środkowego, a nawet opon mózgowo – rdzeniowych. Jest jedną z ważniejszych przyczyn umieralności ludzi. Dlatego jeśli nie chcemy chorować powinniśmy się zaszczepić – mówi Mariusz Piskórz – Dyrektor ds. Lecznictwa w PCUZ.

Lekarze zalecają szczepienia szczególnie osobom przewlekle chorym na astmę, POChP, cukrzycę, niewydolność układu krążenia, ze schorzeniami nerek, a także kobietom, które planują ciążę w sezonie grypowym, osobom wrażliwym na powikłania, czyli dzieciom i seniorom. Zalecane jest też szczepienie osób, które na co dzień stykają się z dużą liczbą ludzi czyli służby mundurowe, pracownicy oświaty i służby zdrowia czy dużych zakładów pracy.

Wszyscy, bez względu na stan odporności, jesteśmy narażeni na zakażenie wirusem grypy. Odporne na grypę są jedynie osoby, które się przeciwko niej zaszczepią dlatego szczepienia należy powtarzać co roku. W Polkowickim Centrum Usług Zdrowotnych dostępna jest rekomendowana przez Światową Organizację Zdrowia (WHO), czterowalentna szczepionka przeznaczona dla dzieci po 6. miesiącu życia i dorosłychU osób zaszczepionych w przypadku zachorowania przebieg grypy jest łagodniejszy, a prawdopodobieństwo wystąpienia powikłań mniejsze – dodaje Mariusz Piskórz.

Specjalne zaproszenia na bezpłatne szczepienia przeciw grypie wysłano do wszystkich mieszkańców gminy Polkowice, którzy ukończyli 60 rok życia. Mogą zgłaszać się od wtorku do piątku od godziny 13.30-14.00 do Punktu Szczepień w PCUZ. Program finansowany jest z budżetu Gminy Polkowice.

W Polkowicach z bezpłatnych szczepień korzysta co roku od 1200 do 1500 seniorów, co stawia miasto na jednym z czołowych miejsc w Polsce. Średnio w kraju szczepi się ok. 12% osób powyżej 60 r.ż. W Polkowicach ten wskaźnik wynosi ok. 22%.

Więcej informacji: 

Punkt Szczepień w PCUZ – ZOZ S.A., gab. nr 18, tel. 76 746 08 55.