Uczniowie VII klas polkowickich szkół mogą już brać udział w specjalnych zajęciach sensorycznych i sensoplastycznych w Polkowickim Centrum Usług Zdrowotnych. Ich celem jest nabywanie umiejętności rozumienia informacji dostarczanych do mózgu przez zmysł dotyku, wzroku, słuchu, węchu, smaku i równowagi. Zajęcia odbywają się w ramach gminnego programu „Mosty Zamiast Murów”.

Zajęcia sensoryczne i sensoplastyczne „Wszystkimi zmysłami” są prowadzone w Polkowickim Centrum Usług Zdrowotnych w maju i czerwcu. Podczas eksperymentów z zakresu integracji sensorycznej, siódmoklasiści uczą się świadomości własnego ciała i wpływu doznań pochodzących ze zmysłów na funkcjonowanie całego organizmu. Razem z psychologiem klinicznym szukają także skutecznych sposobów rozładowania napięcia psychicznego.

– Podczas zajęć młodzież najchętniej korzysta z tzw. „huśtawek”, równoważni i platform obrotowych, co może sugerować, że zbyt wiele czasu wolnego spędzają siedząc i brakuje im codziennego ruchu. Uczą się również lepszego rozumienia rówieśników i własnych zachowań. Rozmawiamy m.in. o tym, że reakcje agresywne nie są równoznaczne z tym, że ktoś jest zły, tylko np. z tym, że jego układ nerwowy jest przestymulowany, co powoduje wzrost napięcia i potrzebę odreagowania – mówi Małgorzata Chrzan, psycholog kliniczny PCUZ, specjalizujący się w terapii neuropsychologicznej.

Zajęcia sensoplastyczne z kolei pomagą siódmoklasistom w rozwoju kreatywności i ekspresji twórczej. Ich celem jest także stymulacja zmysłów, wspomaganie rozwoju świadomości ciała i przestrzeni oraz rozwój myślenia przyczynowo-skutkowego.

– Podczas zajęć wykorzystujemy składniki spożywcze do twórczej pracy tworząc różne ciecze i masy plastyczne m.in z mąki, cukru, oleju, kaszy, przypraw i barwników spożywczych. Uczniowie łączą kolory, kształty i tekstury w artystyczną całość oraz obserwują przemiany zachodzące w użytych produktach. Uruchamia to wszystkie zmysły, rozwija zdolności poznawcze oraz buduje relacje interpersonalne – mówi Dorota Skowyra, pedagog i trener sensoplastyki w Polkowickim Centrum Usług Zdrowotnych.

Zajęcia sensoryczne i sensoplastyczne dla uczniów klas VII, to obok prowadzonych w szkołach SP 3 i SP4 warsztatów coachingowych, jeden z elementów gminnego programu „Mosty Zamiast Murów”. Program finansowany z budżetu gminy Polkowice realizowany jest po raz drugi.