Rehabilitacja po zabiegu amputacji piersi to jedyny sposób na odzyskanie sprawności fizycznej i równowagi emocjonalnej. Z takich zajęć ruchowych, prowadzonych w Polkowickim Centrum Usług Zdrowotnych, mogą bezpłatnie korzystać polkowiczanki po mastektomii.

Nowotwór piersi to najczęściej występujący nowotwór u kobiet. Nierzadko wymaga radykalnego postępowania chirurgicznego, a zabieg usunięcia piersi bardzo często powoduje u kobiet wzmożony stres i wiele dolegliwości fizycznych. Grupa rehabilitacyjna, która działa przy Polkowickim Centrum Usług Zdrowotnych, pomaga amazonkom powrócić do pełnej sprawności fizycznej, nawiązać kontakty towarzyskie i tworzyć grupy wsparcia, które funkcjonują także poza zorganizowanymi zajęciami ruchowymi.

– Chirurgiczne usunięcie piersi jest ogromnym przeżyciem dla pacjentek. Następstwami mastektomii są również dolegliwości fizyczne, tj. zaniki mięśniowe, obrzęki, zmniejszona wydolność krążeniowa, ograniczenie ruchomości klatki piersiowej i kończyn górnych czy zaburzenia symetrii ciała. Aby zapobiec tym dolegliwościom, każda amazonka powinna być przygotowana do regularnej aktywności fizycznej po operacji – mówi Barbara Gadzińska, fizjoterapeuta w Polkowickim Centrum Usług Zdrowotnych.

Ćwiczenia ruchowe zapewniają kobietom po mastektomii sprawność funkcjonalną i lepsze samopoczucie, co zdecydowanie wpływa na poprawę jakości ich życia. Wykonując odpowiednie zestawy ćwiczeń i przestrzegając zasad postępowania z ręką po operowanej stronie ciała, można w krótkim czasie zwiększyć siłę mięśniową i zakres ruchów w stawach, zmniejszyć dolegliwości bólowe czy skorygować postawę ciała. Istotnym elementem rehabilitacji jest także poprawa elastyczności blizny w celu zapobiegania zrostom, które mogą mieć negatywny wpływ na ruchomość stawu ramiennego.

– Podczas zajęć grupy rehabilitacyjnej ćwiczymy wszystkie partie ciała, ale głównie skupiamy się na zwiększeniu zakresu ruchomości i siły mięśniowej w kończynach górnych. To zdecydowanie pomaga w powrocie do codziennej aktywności, do normalnego życia. Bardziej akceptujemy siebie, możemy podzielić się naszymi problemami z innymi. To jest bardzo ważne – mówi Małgorzata Trenka, członkini stowarzyszenia „Klub Amazonek Polkowickich”.

Rehabilitację po chirurgicznym zabiegu amputacji piersi zaleca się do wykonywania nie tylko w specjalistycznej placówce, ale również w domu. Kobiety po mastektomii mogą znaleźć wsparcie i pomoc u specjalistów Polkowickiego Centrum Usług Zdrowotnych, podczas zajęć organizowanych w poniedziałki, wtorki i czwartki w godzinach od 17.30 do 18.30.

Program polityki zdrowotnej finansowany jest z budżetu gminy Polkowice.

Więcej informacji i zapisy: Elwira Staniecka – Prezes Stowarzyszenia Klubu Amazonek Polkowickich, tel. 668 321 626