Program profilaktyki chorób płuc będzie kontynuowany w Polkowicach. Taką decyzję podjął samorząd, finansując badania z gminnego i powiatowego budżetu. Zadanie powierzono Polkowickiemu Centrum Usług Zdrowotnych.

Celem profilaktyki chorób płuc jest wykrywanie niebezpiecznych dla układu oddechowego schorzeń na możliwie najbardziej wczesnym etapie. Pozwala to na skuteczne leczenie i poprawę jakości życia chorych w przypadku chorób przewlekłych.

Nowotwór płuc obok zawału serca, jest najczęstszą przyczyną zgonów w Polsce. Powodem jest zbyt późne wykrycie choroby i związana z tym ograniczona skuteczność leczenia. A nowotwór, zanim osiągnie rozmiar ok. 1 cm, potrafi bezobjawowo rosnąć nawet przez 15 lat. Cierpią na niego najczęściej palacze nikotyny lub osoby przebywające w środowisku palaczy, czyli tzw. bierni palacze. Dlatego tak ważne są badania kontrolne i rzucenie palenia – wyjaśnia prof. Jerzy Kołodziej, wojewódzki konsultant torakochirurgii, autor ponad 400 prac naukowych, kierownik Katedry i Kliniki Chorób Płuc AM we Wrocławiu, który dziś konsultował w Polkowicach pierwszych w tym roku pacjentów.

Zadanie „Chronię płuca – nie palę”, realizowane w polkowickiej przychodni od czterech lat, to kontynuacja programu wcześniej finansowanego z funduszy europejskich. W tym czasie z udziałem profesora Kołodzieja przebadano przesiewowo niemal 6 tysięcy mieszkańców powiatu polkowickiego. U prawie 70 osób wykryto nowotwory, a u ponad 400 przewlekłą obturacyjną chorobę płuc POChP.

– Profilaktyka jest kluczem do zdrowia, dlatego cieszę się z decyzji naszego polkowickiego samorządu o dalszym finansowaniu programu przeciwdziałania chorobom płuc. Dzięki naszym wspólnym działaniom, w ciągu ostatnich 18 lat przeprowadziliśmy tysiące badań przesiewowych naszych mieszkańców, co stawia Polkowice w krajowej czołówce. W 2019 roku, decyzją samorządowych władz, te programy będą kontynuowane – informuje Beata Michalewska, prezes Polkowickiego Centrum Usług Zdrowotnych.

Polkowickie Centrum Usług Zdrowotnych – ZOZ S.A. prowadzi Centrum Zdrowia Płuc, czynne od poniedziałku do piątku w godz. 8.00 – 12.00, gab. 128 (I piętro), tel. 76 746 08 74.

W każdy pierwszy wtorek miesiąca pacjentów konsultuje prof. Jerzy Kołodziej. Zadanie jest finansowane ze środków budżetu gminy Polkowice oraz powiatu polkowickiego.