25 telefonów od młodych osób odebrali specjaliści PCUZ w ciągu pierwszych 10 dni działania Polkowickiego Telefonu Zaufania dla dzieci i młodzieży. Statystycznie to więcej niż 2 telefony dziennie.

Polkowicki Telefon Zaufania dla dzieci i młodzieży został uruchomiony 1 czerwca 2018 roku, czyli w Dzień Dziecka. Od tego czasu psycholodzy i psychoterapeuci PCUZ odebrali już łącznie 25 telefonów dzwoniących pod numer 793 200 020. Problemy młodzieży dotyczą najczęściej relacji z rówieśnikami.

– Młode osoby, które dzwonią do nas, najczęściej opowiadają o złych relacjach z kolegami i koleżankami. Wiele z nich zmaga się również z problemami emocjonalnymi. Młodzież próbuje się z nami podzielić swoimi smutkami i żalami, a jakże pyta, jak radzić sobie z presją otoczenia, która często popycha do złego postępowania, np. picia alkoholu czy zażywania narkotyków. Niezależnie od sytuacji udzielamy dzwoniącym wsparcia psychologicznego i dodatkowo informujemy, gdzie szukać pomocy instytucjonalnej – mówi Jacek Chrzan, psycholog kliniczny i psychoterapeuta w Polkowickim Centrum Usług Zdrowotnych.

Dzwoniąc pod numer 793 200 020, osoby będące w kryzysie psychicznym mogą porozmawiać z psychologiem lub terapeutą na tematy dotyczące relacji z członkami rodziny, przyjaźni, pierwszych miłości, dojrzewania czy współżycia seksualnego. Specjaliści PCUZ poruszają również sprawy związane z przemocą domową i szkolną, przemocą fizyczną i psychiczną, bezpieczeństwem w sieci czy ogólnie pojętym zdrowiem i samopoczuciem nastolatka. Młodzi ludzie mogą również na liczyć na pomoc, gdy dotykają ich depresja, smutek, samotność, niska samoocena czy zaburzenia odżywiania.

– Polkowicki Telefon Zaufania dla dzieci i młodzieży to prosta i skuteczna metoda zaopiekowania się młodą osobą, która znajduje się w kryzysie psychicznym, niezależnie, z jakim problemem się do nas zgłosi. Telefon gwarantuje dziecku anonimowe wsparcie poprzez pomoc i poradnictwo psychologów z PCUZ, a w razie potrzeby umożliwia interwencję, czyli wezwanie odpowiednich służb, które mogą szybko pomóc osobie potrzebującej – mówi Mariola Kośmider, dyrektor PCUZ.

Polkowicki Telefon Zaufania dedykowany jest dzieciom i młodzieży z terenu gminy Polkowice. Na stałych codziennych dyżurach pracuje na zmiany 8 specjalistów. Telefon wspierany jest przez polkowickie służby mundurowe, pogotowie ratunkowe, OPS i placówki szkolne.

Działanie telefonu w ramach programu „Promocja zdrowia psychicznego i zapobieganie zaburzeniom psychicznym – #MostyZamiastMurów” finansuje gmina Polkowice.

Telefon zaufannia