Gmina Polkowice już od sześciu lat zapewnia swoim mieszkańcom wsparcie i pomoc w ramach samorządowego „Programu promocji zdrowia psychicznego i zapobiegania zaburzeniom psychicznym”, który realizowany jest przez Polkowickie Centrum Usług Zdrowotnych. Tegoroczna edycja programu, którą tradycyjnie podsumowano podczas polkowickiego „Dnia Słonecznika”, koncentrowała się szczególnie na problemach ludzi młodych, związanych z wiekiem dojrzewania.

W ramach VI edycji programu, gmina uruchomiła Polkowicki Telefon Zaufania dla dzieci i młodzieży, który działa nieprzerwanie od 1 czerwca tego roku. Dzięki niemu młodzież szkolna może porozmawiać o trudnych sprawach z polkowickimi psychologami i szukać skutecznej pomocy w przypadku problemów rodzinnych czy rówieśniczych.

Polkowicki Telefon Zaufania dla dzieci i młodzieży 793 200 020 to efektywne narzędzie, dzięki któremu od  7 miesięcy możemy nie tylko monitorować problemy młodych osób w naszej gminie, ale przede wszystkim mamy możliwość oferowania im jak najlepszych form wsparcia w kryzysie psychicznym. Na codziennych dyżurach w godz. 16:00 – 24:00 pracuje naprzemiennie 8 specjalistów. Dokładają oni wszelkich starań, aby jak właściwie zaopiekować się nastolatkami stykającymi się z przemocą domową i szkolną, spadkami nastroju, a nawet depresją – mówi  Beata Michalewska, prezes PCUZ.

W ramach programu promocji zdrowia, polkowicka młodzież korzystała w tym roku również z sesji coachingowych oraz warsztatów rozwoju osobistego, w których udział wzięło ponad 600 uczniów z polkowickich szkół podstawowych oraz wygaszanych gimnazjów. W szkołach organizowane były akcje „Spotkania z Czarnym Psem” i  „Noc z Czarnym Psem”, podczas których młodzież  rozmawiała z terapeutami o depresji młodzieńczej oraz skutecznych sposobach jej zapobiegania. Blisko 200 uczniów klas VII i VIII wzięło także udział w zajęciach sensorycznych i sensoplastycznych „Wszystkimi zmysłami”, których celem było poszukiwanie skutecznych sposobów rozładowania napięcia psychicznego. Równolegle prowadzone były warsztaty arteterapeutyczne i teatralne dla dorosłych członków grupy „Inni? Obcy? Tacy sami!”, którzy skorzystali z twórczych spotkań z aktorką, psychoterapeutką Katarzyną Kaźmierczak.

– Od 2 lat, we wrześniu mamy okazję bawić się wspólnie na pikniku integracyjnym „WITAJ NOWA SZKOŁO – Mosty Zamiast Murów – #RazemRazniej”, którego celem jest wsparcie psychologiczne oraz kompleksowa informacja skierowana do rodziców, nauczycieli i młodzieży szkolnej. To wydarzenie jest ważne dla naszych uczniów i procentuje budowaniem pozytywnych relacji z rówieśnikami, które mają ogromny udział w rozwoju emocjonalnym każdej młodej osoby. Podczas „Dnia Słonecznika” możemy wspólnie podsumować nasze działania i znaleźć kolejne inspiracje do rozwijana programu w najbliższych latach – dodaje Beata Ferenc, koordynator programu w PCUZ.

Słonecznik został symbolem polkowickiego „Programu promocji zdrowia psychicznego i zapobiegania zaburzeniom psychicznym” sześć lat temu. Ma on przypominać o tym, że wewnętrzne szczęście, radość i  pozytywne usposobienie może towarzyszyć człowiekowi na każdym etapie życie.