Łącznie 410 trzecioklasistów z gminy Polkowice wyjedzie 16 kwietnia na zieloną szkołę w ramach gminnego programu monitorowania zdrowia w ochronie ekologicznej dziecka. Uczniowie spędzą 3 tygodnie w nadmorskiej Pogorzelicy.

Do Pogorzelicy w północno-zachodniej Polsce wyjedzie 113 uczniów SP nr 1, 96 uczniów SP nr 2, 156 uczniów SP nr 3, 15 uczniów SP nr 4 oraz 30 uczniów Szkoły Podstawowej Integracyjnej w Jędrzychowie. Uczestnicy zielonej szkoły przez 3 tygodnie będą mieszkać w ośrodku z krytym basenem, polem do mini golfa, boiskiem sportowym i parkiem linowym. Podczas pobytu realizowane będą zajęcia dydaktyczne oraz program animacji, który obejmie wycieczki autokarowe do okolicznych miejscowości, pikniki i turnieje sportowe, spotkania z ciekawymi ludźmi, ogniska czy zabawy na świeżym powietrzy. Dzieci skorzystają również z programu apiterapii, czyli leczenia produktami pochodzenia pszczelego.

– Bodźcowy, nadbałtycki klimat, pełen aerozolu morskiego, wpływa korzystnie na zdrowie i wzmacnia odporność. Dzięki zielonej szkole, nasi uczniowie mają okazję skorzystać z pobytu nie tylko o charakterze edukacyjnym, ale również leczniczym. Polkowickie Centrum Usług Zdrowotnych wspiera to przedsięwzięcie poprzez monitorowanie zdrowia uczniów i zapewnienie im opieki medycznej świadczonej przez lekarzy i 8 pielęgniarek – mówi Mariola Kośmider, dyrektor PCUZ.

Wyjazdy na zielone szkoły realizowane są przez gminę Polkowice już od 25 lat, a ich celem jest profilaktyka zdrowia związana z ograniczaniem wpływu metali ciężkich na zdrowie i rozwój dzieci. Przed każdym turnusem uczestnicy wyjazdu przechodzą w Polkowickim Centrum Usług Zdrowotnych badania laboratoryjne, w tym badania na zawartość ołowiu we krwi, a po powrocie znad morza badania kontrolne. Do tej pory PCUZ, we współpracy z gminą Polkowice, objęło już opieką profilaktyczną i terapeutyczną 16 874 dzieci. Jak zapewnia doktor Jolanta Węgierska-Januszkiewicz, pediatra prowadząca poradnię „ekologiczną”, od wielu lat nie stwierdzono ołowicy wśród polkowickich uczniów.

– Od pierwszej edycji programu gmina Polkowice finansuje zielone szkoły, dzięki czemu rodzice ponoszą tylko część kosztów związanych z 3-tygodniowym pobytem dzieci nad Bałtykiem. W tym roku na każde wyjeżdżające dziecko samorząd przeznaczył 1514 zł. Dopłata rodziców to kwota 306 zł – zaznacza Wiesław Wabik, burmistrz Polkowic życząc wyjeżdżającym dzieciom, wychowawcom oraz kadrze medycznej wspaniałego wypoczynku i pięknej pogody.