Czterech pierwszych pacjentów zostało dzisiaj (poniedziałek, 14 stycznia) przyjętych do Zakładu Opiekuńczo – Leczniczego uruchomionego przy polkowickim PCUZ-ZOZ S.A. Placówka ma podpisany kontrakt z Narodowym Funduszem Zdrowia na opiekę nad 15 pacjentami wymagającymi opieki długoterminowej, stacjonarnej.

Pierwszym pacjent przyjęty dzisiaj do ZOL to mieszkaniec Polkowic. Pan Ryszard nie jest w stanie samodzielnie funkcjonować, wymaga opieki i rehabilitacji. W Zakładzie będzie miał zapewnioną nie tylko odpowiednią opiekę, ale również niezbędne leczenie. – Bardzo mi się tutaj podoba. Panie pielęgniarki są bardzo miłe, a poranna kawa, którą mnie poczęstowały jest super. Jestem wielkim gadułą i już czekam na następne osoby, oj będzie towarzysko i wesoło – śmieje się pan Ryszard.

Kolejni pacjenci, zgodnie z wyznaczonymi terminami, będą przyjmowani przez najbliższe dni. Na każdego czeka miejsce w dwuosobowym pokoju z klimatyzacją i telewizorem. Podopieczni ZOL korzystać będą z gabinetu zabiegowego i rehabilitacyjnego, specjalnego pokoju kąpielowego oraz łazienki przystosowanej dla osób niepełnosprawnych. Będą mieli zapewnioną opiekę kadry lekarskiej i pielęgniarskiej oraz rehabilitantów, dietetyka, logopedę i duszpasterza.

– Zgodnie z przepisami, zapewniamy całodobową kompleksową opiekę pielęgnacyjną, rehabilitacyjną i lekarską nad osobami niesamodzielnymi i przewlekle chorymi. Obecnie mamy komplet pacjentów na miejsca zakontraktowane przez NFZ, ale co miesiąc będzie zbierać się komisja oceniająca stan zdrowia naszych podopiecznych. Osoby, które po leczeniu zostaną zakwalifikowane do samodzielnego funkcjonowania, będą mogły wrócić do domu, a my przyjmiemy kolejnych pacjentów wymagających naszej pomocy – informuje Dorota Pędlowska – Wojciech, kierownik ZOL.

ZOL w Polkowicach dysponuje 15 miejscami zakontraktowanymi przez NFZ oraz 4 miejscami komercyjnymi. Niebawem mają zostać oddane do dyspozycji polkowiczan 3 miejsca do tzw. opieki wytchnieniowej. Wniosek o przyjęcie do ZOL w ramach NFZ złożyło do tej pory 50 osób.