Spirometrię, czyli badanie pojemności płuc, powinna wykonać każda osoba, która nałogowo pali papierosy. Badanie pozwala zdiagnozować i kontrolować leczenie chorób obturacyjnych płuc, które utrudniają przepływ powietrza przez drogi oddechowe.

Kiedy palimy papierosy, dym tytoniowy ze szkodliwymi substancjami, dostaje się do tchawicy, oskrzeli i płuc, odkładając się w warstwie śluzu, który pokrywa drogi oddechowe. Częste dostarczanie do organizmu takich toksyn sprawia, że włącza on mechanizm obronny. Płuca zaczynają wytwarzać większą ilość śluzu w celu samooczyszczenia, a osobie palącej coraz częściej dokucza kaszel. Nałogowe i wieloletnie palenie papierosów prowadzi do niszczenia pęcherzyków płucnych. Sam palacz zaczyna zmaga ć  się z przewlekłym zapaleniem oskrzeli i rozedmą płuc.

– Pacjenci palący papierosy nałogowo skarżą się najczęściej na uporczywy kaszel, ucisk w klatce piersiowej i duszności. Jednak nasz niepokój powinny wzbudzić już niewielka zadyszka, świszczący oddech i poranny suchy kaszel z wydzieliną z dróg oddechowych. Nadmierna obturacja w wyniku palenia papierosów, czyli zwężenie dróg oddechowych, prowadzi do przewlekłej obturacyjnej choroby płuc (POChP). Aby ją zdiagnozować, należy wykonać badanie spirometryczne. Niestety wielu pacjentów nadal decyduje się na nie zbyt późno, kiedy już duża część płuc jest uszkodzona – wyjaśnia Małgorzata Malicka-Kondoł, pulmonolog i specjalista chorób płuc w Polkowickim Centrum Usług Zdrowotnych.

Na czym polega spirometria i jak się do niej przygotować?

Spirometria pomaga ocenić objętość i pojemność płuc oraz wskazać, jaka ilość powietrza przepływa przez drogi oddechowe badanego pacjenta. Samo badanie nie wymaga szczególnego przygotowania i polega na szybkim wdmuchiwaniu powietrza zawartego w płucach do specjalnej aparatury spirometrycznej. Wynik badania obrazuje m.in. pojemność życiową płuc (największą ilość powietrza, jaką pacjent może wydmuchać z płuc), ilość powietrza wydmuchiwanego w czasie pierwsze sekundy oraz stopień obturacji dróg oddechowych.

– Zalecam, by spirometrię wykonały wszystkie osoby po 40 roku życia, które od wielu lat palą papierosy, bez względu na to, czy zauważają u siebie niepokojące objawy, czy też nie. Warto w ten sposób sprawdzić swój stan zdrowia i rozpocząć pracę nad zerwaniem z nałogiem. Choć przyczyną około 90% przypadków POChP jest właśnie palenie papierosów, nie zapominajmy, że badanie służy również pacjentom niepalącym, którzy mają duszności i łatwo się męczą lub u których podejrzewa się np. astmę oskrzelową – dodaje lek. Małgorzata Malicka-Kondoł.

W Polkowickim Centrum Usług Zdrowotnych można wykonać badania spirometryczne w Centrum Zdrowia Płuc w gabinecie nr 124 w ramach kontynuacji wyników projektu pn. „Zapobieganie chorobie nowotworowej płuc” oraz w gabinecie nr 15 ze skierowaniem od lekarza. Działalność Centrum Zdrowia Płuc finansowana jest z budżetu gminy Polkowice i Powiatu Polkowickiego.