Comiesięczne samobadanie piersi, USG i mammografia są niezbędną profilaktyką we wczesnym wykrywaniu nowotworów u kobiet. Od dzisiaj do czwartku 8 marca w holu Polkowickiego Centrum usług Zdrowotnych można nauczyć się samobadania piersi.

Jak najszybsze zdiagnozowanie zmian przekłada się na wysoką skuteczność leczenia. Samobadanie piersi kobiety powinny wykonywać co najmniej raz w miesiącu, 3-4 dni po miesiączce. – Unosząc lewą rękę sprawdzamy prawą ręką lewą pierś, czy są jakieś niepokojące zgrubienia. To samo powtarzamy z drugą piersią. Zaniepokojenie powinny wzbudzać także wydzieliny z sutka, wciągnięta brodawka lub zmiany na skórze. Bezwzględnie trzeba się wtedy jak najszybciej zgłosić do lekarza – podkreśla Danuta Dawidowicz, położna z Polkowickiego Centrum Usług Zdrowotnych.

Szczególną grupą ryzyka są osoby ze zmutowanym genem BRC1 lub CHEK2, u których występują genetyczne predyspozycje do zachorowania na nowotwór piersi. Pierwszą informacją jest historia schorzeń w rodzinie. Jeżeli matka lub babcia zachorowały na raka, istnieje prawdopodobieństwo, że również posiadamy skłonności genetyczne w tym kierunku.

– Ja zachorowałam ponad 20 lat temu. Wtedy był to prawdziwy szok, nie wiedziałam, że w ogóle takie coś istnieje. Dopiero po operacji zrozumiałam, że trzeba walczyć o swoje zdrowie dla siebie i rodziny. Dzisiaj czuję się dobrze i namawiam wszystkie kobiety do profilaktyki – mówi Ilona Janowicz, członkini polkowickiego klubu amazonek, który od lat aktywnie wspiera społeczne kampanie „Chronię życie przed rakiem”.

Do czwartku 8 marca w holu Polkowickiego Centrum usług Zdrowotnych działają specjalne punkty informacyjne i edukacyjne. Przyjmowane są zapisy na bezpłatną mammografię i USG piersi oraz bezpłatną cytologię. Położne i amazonki uczą samobadania piersi. Program finansowany jest z budżetu gminy Polkowice.

Sprawdź również: Harmonogram kampanii Polkowice Dni „Chronię Życie przed Rakiem”