Medycyna sportowa, inaczej nazywana medycyną aktywności ruchowej, to dziś interdyscyplinarny obszar wiedzy lekarskiej. Do lekarza medycyny sportowej warto udać się, jeśli aktywnie uprawiamy sport – nawet amatorsko.

Lekarze medycyny sportowej specjalizują się w opiece nad sportowcami – profesjonalistami i osobami, które uprawiają sport rekreacyjnie. Taki lekarz pomaga również ocenić stan zdrowia i wydolność sportowca – profesjonalisty, sportowca – amatora oraz uczestniczy w planowaniu treningów i diety, diagnozowaniu schorzeń i kontuzji, prowadzeniu skutecznej rehabilitacji, a nawet odnowy biologicznej. Oznacza to, że niezależnie od rodzaju i zaawansowania naszej aktywności, powinniśmy zainteresować się medycyną sportową.

Kiedy zaplanować wizytę u lekarza medycyny sportowej?

– Pacjenci, którzy amatorsko uprawiają sport, pomocy u lekarza szukają najczęściej dopiero w momencie wystąpienia zaburzeń serca i układu oddechowego lub pojawiania się pierwszej kontuzji, np. kręgosłupa lub kończyn – mówi lek. Mariusz Piskórz, specjalista medycyny sportowej w Polkowickim Centrum Usług Zdrowotnych. – A tak naprawdę do lekarza sportowego warto zgłosić się już w momencie, kiedy planujemy rozpocząć aktywne treningi, np. biegowe lub siłowe. Osoby stale aktywne fizycznie powinny monitorować stan swojego zdrowia, szczególnie, jeśli planują start w zawodach sportowych, np. maratonach lub triathlonach.

Lekarz medycyny sportowej dla dorosłych

Wizyta u lekarza medycyny sportowej będzie pomocna zawsze wtedy, gdy nie mamy pewności, czy wykonujemy ćwiczenia zgodnie z możliwościami swojego organizmu. Podczas konsultacji zostanie oceniona praca naszego układu ruchu, układu krwionośnego i układu oddechowego. Lekarz powinien zlecić także szereg badań, na których podstawie wyda opinię o możliwości uprawiania konkretnej dyscypliny, m.in. pomiary antropometryczne, morfologię, OB, badanie glukozy we krwi oraz badanie moczu, EKG, a także badanie ortopedyczne i próby wysyłkowe.

Lekarz medycyny sportowej dla dzieci

Jeżeli planujemy zapisać naszą pociechę na dodatkowe zajęcia sportowe, wizyta u lekarza sportowego z dzieckiem będzie bardzo dobrym pomysłem. – Ważne jest to szczególnie, jeśli jako rodzice nie jesteśmy pewni, czy dana aktywność fizyczna jest odpowiednia do możliwości dziecięcego organizmu. Wówczas lekarz medycyny sportowej przeprowadza badania selekcyjno-naborowe do danej dyscypliny. Dzieci od 6 do 21 roku życia, które zapiszą się do klubów sportowych, muszą przejść obowiązkowe badania wstępne i monitorować stan zdrowia co pół roku – dodaje lek. Mariusz Piskórz.

W Polkowickim Centrum Usług Zdrowotnych działa Centrum Medycyny Sportowej, w którym oferujemy specjalistyczną opiekę sportowcom i wszystkim osobom aktywnie uprawiającym sport – dorosłym i dzieciom. Informacje o rejestracji do poradni dostępne są TUTAJ.

Polkowickie Centrum Usług Zdrowotnych realizuje bezpłatny, gminny program profilaktyki zdrowotnej, adresowany do sportowców amatorów do 21 roku życia i zawodników w wieku 21-23 lat z licencją na amatorskie uprawianie sportu. Placówka od 10 lat regularnie monitoruje zdrowie zarówno najmłodszych, kilkuletnich sportowców, jak i starszych zawodników różnych dyscyplin sportowych. Ponad 1400 sportowców z 17 klubów sportowych i stowarzyszeń znajduje się pod stałą opieką Centrum Medycyny Sportowej PCUZ.