Promienie słoneczne korzystnie wpływają na nasze samopoczucie. Lekka, równomierna opalenizna każdej sylwetce dodaje również uroku. Jak jednak korzystać z kąpieli słonecznych podczas wakacji by były bezpieczne dla naszego zdrowia? Na pytanie odpowiada dermatolog PCUZ, lek. Elżbieta Sadowa-Skąpska.

Bezpieczne opalanie wiąże się z przestrzeganiem kilku zasad. Każdy miłośnik promieni słonecznych powinien pamiętać przede wszystkim o tym, by nie dopuścić do poparzenia słonecznego. Taki stan nie tylko przyspiesza starzenie się skóry, ale doprowadza także do uszkodzenia jej komórek DNA oraz zwiększa ryzyko pojawienia się zmian nowotworowych.

– Nadmierna ekspozycja ciała na słońce powoduje szybsze fotostarzenie się skóry. Przyjmowanie dużych dawek promieniowania ultrafioletowego prowadzi w pierwszej kolejności do suchości skóry. Następnie, szczególnie na twarzy, pojawiają się zmarszczki i głębokie bruzdy. Promienie UV trwale uszkadzają kolagen, przez co skóra staje się mniej sprężysta. Zaczynamy mieć również problem z przebarwieniami skórnymi czy poszerzonymi naczynkami – tłumaczy lek. Elżbieta Sadowa-Skąpska, dermatolog w Polkowickim Centrum Usług Zdrowotnych.

Określ fototyp i rodzaj skóry

Aby opalać się bezpiecznie, warto określić swój fototyp skóry, który zależy od ilości zawartej w niej melaniny. Melanina to pigment skórny, który chroni nas przed promieniowaniem słonecznym. Osoby o bardzo jasnej karnacji, z niebiesko-piwnymi oczami oraz jasnymi włosami mają tego barwnika najmniej, przez co nie powinny opalać się na plaży i w solarium (fototyp I). Bardziej odporne na poparzenia słoneczne są osoby o oliwkowej cerze, a najbardziej ciemnoskórzy mieszkańcy krajów afrykańskich. W Polsce powszechnym fototypami skórnymi są fototypy I i II, które dotyczą osób z jasną karnacją oraz włosami w kolorze rudym, blond lub jasny brąz.

Dobierz odpowiedni filtr

– Polacy o fototypie I lub II, którzy wybierają się na wakacje i planują korzystanie z kąpieli słonecznych, powinni bezwzględnie używać kremów z filtrami UVA i UVB. Dotyczy to również osób o oliwkowej cerze, które są bardziej odporne na promienie słońca i nie ulegają poparzeniom słonecznym. Zalecam również regularne badanie znamion u lekarza dermatologa. Musimy pamiętać, że nadmierna, nierozsądna ekspozycja na słońce jest bardzo niebezpieczna i nierzadko prowadzi do rozwoju stanów przednowotworowych, a także złośliwych nowotworów skóry – dodaje lek. Elżbieta Sadowa-Skąpska.

Zwróć uwagę na kosmetyki i dietę  

Na kilka dni przed planowanym plażowaniem, oraz w jego trakcie, należy całkowicie zrezygnować z kosmetyków zawierających retinol, witaminę C i kwasy owocowe. Ich używanie podczas opalania może prowadzić do powstania przebarwień skórnych i podrażnień. Warto zrezygnować również z balsamów i kremów o intensywnych zapachach, które zawierają olejki eteryczne i w połączniu ze słońcem mogą powodować reakcje alergiczne. Przed wyjściem na słońce nie powinniśmy też spożywać selera i pietruszki oraz pić herbat na bazie dziurawca czy melisy, które zwiększają wrażliwość skóry na promienie słoneczne. Należy pamiętać za to o odpowiednim nawodnieniu organizmu.

Z konsultacji i porad dermatologicznych m.in. w zakresie bezpiecznego opalania i profilaktyki nowotworów skóry można skorzystać w Polkowickim Centrum Usług Zdrowotnych. Rejestracja do poradni dermatologicznej prowadzona jest pod numerem telefonu 76 746 08 31.