Po dwóch miesiącach od otwarcia, pacjenci oceniają funkcjonowanie ZOL w Polkowicach. Z opieki Zakładu korzysta obecnie 20 osób. Mają do dyspozycji lekarzy, rehabilitantów i wykwalifikowane opiekunki.

Najstarsza pacjentka ma 93 lata, natomiast najmłodszy, 63-letni pan Ryszard, korzysta z opieki ZOL od połowy stycznia.

– Jak mnie przyjmowali, to nic sam nie mogłem zrobić, a teraz sam jem, sam ubieram się, sam golę i używając chodzika samodzielnie spaceruję. Jeszcze trochę i może zmniejszy się ten przykurcz nogi – podkreśla pan Ryszard. – Opieka jest świetna, przede wszystkim rehabilitacja – dodaje. Tę opinię potwierdza Krystyna Wlazło, której 84-letnia mama była przez 6 tygodni pacjentką ZOL, po wcześniejszym pobycie w szpitalu. – Spotkała się tutaj z bardzo serdeczną i profesjonalną opieką. Bardzo miłe pani pielęgniarki, czyściutko, świetna rehabilitacja, lekarze na miejscu – wylicza. – Dzięki zabiegom, moja mama, po trzech miesiącach po skomplikowanej operacji bioder, chodzi korzystając tylko z kuli. Panie rehabilitantki z ZOL zmotywowały ją do ćwiczeń, dzięki czemu zyskała większą samodzielność i wróciła do domu w dobrej kondycji. Takie miejsce, to jest marzenie. Bywała wcześniej w różnych placówkach, ale po raz pierwszy, właśnie w Polkowicach, czuła się godnie. Szkoda tylko, że nie ma tutaj więcej łóżek, bo społeczeństwo starzeje się i coraz więcej osób wymaga profesjonalnej opieki – mówi.

Jak informuje Dorota Pędlowska-Wojciech, kierownik Zakładu Opiekuńczo-Leczniczego przy PCUZ, pacjentami opiekują się opiekunki i pielęgniarki oraz dyżurni lekarze. – Jeżeli jest taka potrzeba, nasi podopieczni są diagnozowani przez lekarzy specjalistów z Polkowickiego Centrum Usług Zdrowotnych. Mieliśmy już kilka wizyt chirurga, psychiatry i neurologa. Na co dzień pacjenci korzystają z rehabilitacji i terapii zajęciowej oraz pomocy logopedy i wsparcia duszpasterza. Nasi podopieczni są pod dobrą opieką, ale jak każdy z nas, bardzo potrzebują rozmowy czy zainteresowania. Dlatego prowadzimy rozmowy z Polkowickim Centrum Wolontariatu dotyczące pomocy wolontariuszy w ZOL – informuje.

Co miesiąc zbiera się komisja, która ocenia stan zdrowia podopiecznych Zakładu Opiekuńczo-Leczniczego przy PCUZ. Osoby, które po leczeniu zostają zakwalifikowane do samodzielnego funkcjonowania, wracają do domu, a ZOL przyjmuje kolejnych pacjentów wymagających pomocy.