Dzięki realizowanemu gminnemu programowi, polkowickie dzieci są objęte bezpłatną, kompleksową opieką stomatologiczną. Polkowice są jedną z nielicznych gmin w kraju, gdzie od 20 lat w szkołach pracują stomatolodzy finansowani przez samorząd.

Wraz z rozpoczęciem nowego roku szkolnego, po wakacyjnej przerwie otwierają się w szkołach gabinety stomatologiczne. W każdym z nich pracuje lekarz i higienistka stomatologiczna, dzięki czemu uczniowie mogą na miejscu korzystać z niezbędnego leczenia.

– Aby dzieci miały zdrowe zęby, najważniejsza jest profilaktyka i wczesne leczenie zmian próchniczych, także w tak zwanych zębach mlecznych. Pamiętajmy, że na zły stan zębów największy wpływ ma dieta czyli zbyt duże ilości cukru w postaci słodyczy czy słodzonych napojów. Kolejnym elementem jest prawidłowe czyszczenie zębów oraz używanie pasty z fluorem wzmacniającym szkliwo i hamującym rozwój próchnicy. Po umyciu jamę ustną należy wypłukać nie wodą, która ten fluor wypłukuje, tylko specjalnym płynem do higieny jamy ustnej – informuje Konrad Piskórz, stomatolog pracujący w gabinecie dentystycznym w SP nr 4 w Polkowicach.

Gminny program opieki stomatologicznej 

Zdrowe zęby polkowickim dzieciom zapewnia realizowany od 20 lat program burmistrza „Promocja zdrowia higieny jamy ustnej oraz zapobieganie próchnicy poprzez leczenie stomatologiczne zachowawcze”.

– Nasze dzieci mają zapewnione bezpłatne regularne przeglądy stanu uzębienia, wizyty adaptacyjne i  zabiegi profilaktyczne, takie jak lakierowanie, lakowanie, impregnację oraz leczenie zachowawcze, tymczasem w większości polskich gmin rodzice za takie leczenie muszą płacić. U nas opieka stomatologiczna uczniów jest w pełni bezpłatna, ponieważ dbamy o zdrowie najmłodszych i dajemy im dobry start w przyszłość. Bo nasze dzieci zasługują na więcej – podkreśla Mariola Kośmider, dyrektor PCUZ.

Program finansowany przez gminę Polkowice, realizuje Polkowickie Centrum Usług Zdrowotnych. Roczny koszt wynosi 420 tysięcy złotych. Polkowice są pierwszą gminą w kraju, która od 20 lat w pełni finansuje leczenie dentystyczne młodzieży i dzieci od 3. roku życia.