Nadmierne opalanie i oparzenia słoneczne mogą zwiększyć niebezpieczeństwo zachorowania na złośliwego raka skóry, czyli czerniaka. Jak rozpoznać czerniaka i jak zadbać o odpowiednią profilaktykę nowotworu skóry? Na te pytania odpowiada lek. Elżbieta Sadowa-Skąpska, dermatolog w Polkowickim Centrum Usług Zdrowotnych. 

Nadmierne wystawianie ciała na działanie promieni UV, częste wizyty w solarium i przebyte oparzenia słoneczne to niektóre czynniki ryzyka, które mogą wpływać na powstawanie niebezpiecznych zmian skórnych i rozwoju czerniaka. W grupie podwyższonego ryzyka znajdują się szczególnie osoby z dużą liczbą znamion na ciele, bardzo jasną karnacją i rudymi włosami (fenotyp nordycki), zmianami atopowymi na skórze czy skłonnością do oparzeń po niewielkiej ekspozycji ciała na słońce. O wystąpieniu czerniaka decyduje również czynnik genetyczny, jednak nowotwór może pojawić się także u osób, które potencjalnie nie są narażone na zachorowanie.

Jak powstaje czerniak?

– Czerniak powstaje najczęściej z pieprzyków, czyli znamion barwnikowych. Niestety zachorowalność na tę chorobę niebezpiecznie wzrasta. Chociaż przyczyn powstawania czerniaka jest wiele, główną rolę w jego rozwoju odgrywa promieniowanie UV. Osłabia ono pracę układu odpornościowego, niszczy struktury DNA w komórkach i przyspiesza starzenie się skóry. Dlatego z kąpieli słonecznych powinniśmy korzystać bardzo rozsądnie, bo piękna, brązowa opalenizna to głównie reakcja obronna naszego organizmu na nadmierną dawkę promieni słonecznych – wyjaśnia lek. Elżbieta Sadowa-Skąpska, dermatolog z PCUZ.

Jak chronić się przed czerniakiem?

Złośliwy nowotwór skóry, jakim jest czerniak, wymaga odpowiedniej profilaktyki. Planując kąpiele słoneczne podczas upalnych dni, warto całkowicie zrezygnować z ekspozycji na słońce w godzinach 11:00-16:00. Niezbędne jest również stosowanie kremów z filtrami UVA i UVB, a w przypadku osób z wrażliwą skórą – tzw. blokerów słonecznych. W profilaktyce czerniaka bardzo ważna jest również rezygnacja z opalania się w solarium.

– Wszystkim pacjentom zalecam regularne oglądanie skóry, co pozwala na szybką identyfikację nowych i zmieniających się znamion. Jeśli stan naszej skóry nas niepokoi, powinniśmy udać się do dermatologa, który zbada nas przy użyciu specjalistycznego sprzętu dermatologicznego, jakim jest dermatoskop – dodaje lek. Elżbieta Sadowa-Skąpska.

Dermatoskopia to podstawowe badanie znamion w około dziesięciokrotnym powiększeniu. Jest całkowicie bezbolesne i pomaga wykryć niebezpieczne zmiany skórne na wczesnym etapie ich rozwoju.

Badanie dermatoskopem można wykonać w Polkowickim Centrum Usług Zdrowotnych po wcześniejszej rejestracji w Poradni Dermatologicznej – tel. 76 746 08 31.