W czasie pandemii dbamy szczególnie o swoje zdrowie, co  pokazują statystyki w polkowickiej przychodni. Każdego dnia placówka odbiera ponad 2000 połączeń. Pacjenci chcą skorzystać z porad lekarskich, pytają o szczegóły programów zdrowotnych i zapisują się na badania. Chętniej niż poza pandemią.

– Każdego dnia przyjmujemy około 200 pacjentów, w związku z czym prosimy o wyrozumiałość – mówi Elżbieta Minko, kierownik laboratorium w Polkowickim Centrum Usług Zdrowotnych.

Rejestracja do laboratorium odbywa się z odpowiednim wyprzedzeniem na konkretny dzień i godzinę. Nie ma potrzeby przychodzenia do przychodni wcześniej, niż zostało to uzgodnione w rejestracji laboratorium.

– Materiały do badań pobieramy od godziny 6.30 do 11.00. Materiał z badaniami wysyłkowymi pobierany jest do godziny 9.30- wyjaśnia Elżbieta Minko. Dlaczego tak się dzieje? Pobrane materiały muszą zostać odpowiednio zabezpieczone i przygotowane do dalszej diagnostyki. Przy takiej ilości przyjmowanych pacjentów ważne jest, by cały proces przebiegał szybko i sprawnie. – Prosimy pacjentów o przygotowanie się do badań. Większość badań wykonuje się na czczo, przed badaniem można wypić jedynie niewielką ilość wody- dodaje kierownik.

Wyniki badań laboratoryjnych są dostępne w formie elektronicznej i od razu są przekazywane lekarzowi, który zlecił badania. Nie ma konieczności odbierania wyniku papierowego. Jeśli jednak jest taka potrzeba, można odebrać wyniki osobiście okazując dokument do odbioru, który każdy pacjent dostaje w rejestracji.

Ważne jest również przestrzeganie reżimu sanitarnego. Do przychodni przychodzą pacjenci z najróżniejszymi dolegliwościami. Zachowanie odpowiedniego dystansu społecznego oraz przestrzeganie higieny osobistej pozwoli nam czuć się bezpiecznie w przestrzeni publicznej. Bez względu na to, jak blisko staniemy drzwi laboratorium i tak zostaniemy przyjęci.

Rejestracja do laboratorium prowadzona jest pod numerem telefonu: 76 746 08 39. Wystarczy zadzwonić i umówić się na konkretny termin pobrania materiałów w placówce. – Prosimy o przestrzeganie umówionych godzin, gdyż pacjenci przyjmowani są co 2 min- mówi Minko.

Do polkowickiego laboratorium trafił również nowy sprzęt. – To wirówka laboratoryjna, która pozwala rozdzielić składniki mieszaniny o różnej gęstości. To podstawowe urządzenie w każdym laboratorium- mówi kierownik.

Sprzęt kosztował ponad 11 tysięcy złotych. Sfinansowany został z budżetu gminy Polkowice.