Inhalacje to dobra metoda wspierania leczenia infekcji górnych dróg oddechowych. Regularne inhalacje można z powodzeniem wykonywać w domu. O tym, jak robić to prawidłowo i z jakich produktów medycznych skorzystać, mówi lek. Mariusz Piskórz, specjalista chorób dziecięcych z Polkowickiego Centrum Usług Zdrowotnych.

Inhalacje mogą pomóc choremu podczas takich dolegliwości jak przeziębienie, zapalenie zatok czy nieżyt nosa. Celem ich stosowania jest przede wszystkim udrożnienie dróg oddechowych, ułatwienie oddychania i złagodzenie niepożądanych objawów. W domu z powodzeniem i bez większych przeciwwskazań możemy wykonywać inhalacje solankowe czy ziołowe.

Jak wykonać inhalację w domu?

– Przy małych i średnich dolegliwościach z łatwością wykonamy inhalację w postaci tzw. parówki. W tym wypadku do przygotowania inhalacji wystarczy miska, w której umieszczamy zioła, np. rumianek czy szałwię, i zalewamy gorącą wodą. Następnie nachylamy się nad miską, przykrywamy głowę ręcznikiem i wdychamy parę wodną przez nos, przez około 15 minut. Zamiast ziół możemy zastosować kilka kropel olejku eterycznego na bazie mięty, sosny lub eukaliptusa – mówi lek. Mariusz Piskórz z PCUZ.

Inhalacje solankowe

Naturalne roztwory na bazie solanek, pozyskiwane z wód solankowych, można bez problemu nabyć w aptece. Zawierają one dobroczynny jod, wapń, magnez, potas, brom i wiele innych pierwiastków, które mają zbawienny wpływ na nasz organizm, a ich działanie porównywane jest do pobytu nad morzem. Solanka nawilża błony śluzowe dróg oddechowych oraz wykazuje działanie przeciwzapalne i antybakteryjne.

Jaki sprzęt medyczny do inhalacji wybrać?

– Dla chorujących na astmę oskrzelową, alergie, inne chory przewlekłe oraz zapalenia krtani i tchawicy przeznaczone są inhalatory, czyli urządzenia używane do zabiegów leczniczych, które opierają się na wdychaniu roztworów leków lub aerozoli. Wybór sprzętu zależny jest od substancji, jaką będziemy podawać z jego pomocą, czy nasza choroba ma przewlekły i ogólnie ciężki charakter. W przypadku inhalatora z nebulizatorem, wdychanie leczniczego preparatu nie wymaga synchronizacji działania sprzętu z oddechem chorego, co jest pomocne u małych dzieci czy osób starszych. Kwestię wyboru sprzętu medycznego warto zawsze skonsultować ze swoim lekarzem prowadzącym – dodaje lek. Mariusz Piskórz z PCUZ.

Przeciwwskazania do inhalacji

Inhalacji nie można wykonywać, kiedy chory jest uczulony na którykolwiek ze składników stosowanych do inhalacji. Wśród przeciwwskazań wymienia się również takie choroby jak gruźlica, niewydolność krążeniowo-oddechowa, ropne stany zapalne zatok czy nowotwory.