Pielęgniarki Anna Chociaj i Lidia Zybaczyńska zostały uhonorowane zawodowym odznaczeniem BENE MERITUS. To wyjątkowe wyróżnienie zostało przyznane decyzją Kapituły Odznaczenia Dolnośląskiej Okręgowej Rady Pielęgniarek i Położnych we Wrocławiu.

To wyróżnienie, które pielęgniarki i położne otrzymują za wyjątkowe zaangażowanie i poświęcenie w swojej pracy. Można je otrzymać tylko raz w życiu. – Skończyłam liceum medyczne w czerwcu 1979 roku, a już w lipcu podjęłam pracę na oddziale chirurgii w lubińskim szpitalu – mówi Lidia Zybaczyńska.

– Przepracowałam 40 lat w zawodzie i mimo tego, że jestem od niedawna na emeryturze, przyznaję, że nigdy nie przestałam być pielęgniarką. Kocham swój zawód i gdybym miała jeszcze raz wybierać, zrobiłabym to samo – przyznaje.

 

Równie imponującym stażem zawodowym może się pochwalić Anna Chociaj. – W zawodzie przepracowałam 38 lat. Byłam pielęgniarką środowiskową, co wymagało ode mnie sumienności, cierpliwości i dyscypliny. Nie spodziewałam się tego, że otrzymam takie wyróżnienie, to dla mnie bardzo wiele znaczy- przyznaje.

Odznaczenie BENE MERITUS trafia do pielęgniarek, które wyróżniają się swoją postawą i zaangażowaniem. – To nie jest tak, że otrzymuje je każda pielęgniarka, dlatego też waga tego odznaczenia jest ogromna- podkreśla Marzena Czarzasta- Omińska, naczelna pielęgniarka w Polkowickim Centrum Usług Zdrowotnych. – Pielęgniarka nie powinna myśleć o sobie, ale o innych. Cechować się wyjątkową empatią i poświęceniem- podkreśla.

W Polkowickim Centrum Usług Zdrowotnych zatrudnionych jest około 60 pielęgniarek. Jak przyznaje Paweł Gambal, szef przychodni, każda z nich jest na wagę złota. – Pielęgniarki, lekarze, asystenci medyczni- to zawody deficytowe w kraju. Pandemia pokazała nam wszystkim, jak ważną pracę wykonuje służba zdrowia i jak cenne są umiejętności ludzi, którzy sprawują te zawody. Jestem dumny z naszych pracownic, bo wiem, jak wiele serca wkładają w swoją pracę- mówi.

– To bardzo wymowna chwila- mówi Łukasz Puźniecki, burmistrz Polkowic. – Cieszę się, że mogłem osobiście złożyć wyrazy uznania wyróżnionym paniom. Jesteśmy w trakcie pandemii, więc za każdym razem warto przypominać, że to właśnie pracownicy służby zdrowia stoją na froncie walki z koronawirusem.

Odznaczenie BENE MERITUS („Słusznie Zasłużony”) ma na celu uhonorowanie pielęgniarek i położnych za profesjonalizm, postawę zawodową, społeczną oraz upowszechnianie i przestrzeganie zasad etyki zawodowej, a także wzorowe wykonywanie obowiązków zawodowych.