W dniach 14 i 15 października zaplanowano w Polkowickim Centrum Usług Zdrowotnych akcję badań w kierunku wykrywania raka piersi. Z bezpłatnej mammografii, USG piersi czy badań cytologicznych będą mogły skorzystać mieszkanki gminy Polkowice bez ograniczeń wiekowych.

Celem Europejskiego Dnia Walki z Rakiem, ustanowionego na 15 października jest budowanie świadomości istnienia nowotworów, przełamywanie tabu i nauka samobadania, a przede wszystkim zwrócenie uwagi na profilaktykę, która może uratować życie. Z tej okazji w Polkowickim Centrum Usług Zdrowotnych przez dwa dni będzie można zapisać się na bezpłatne badania mammograficzne, USG piersi oraz wykonać lub zapisać się na badania cytologiczne.

Rak piersi jest najczęściej występującym nowotworem złośliwym u kobiet. Wśród wszystkich chorób nowotworowych – jest drugą, po raku płuca, przyczyną umieralności kobiet w Polsce.

Kobiety wciąż często nie wiedzą, jak kontrolować swoje piersi, lekarze zaś unikają tego rutynowego badania. A zgłaszalność na profilaktyczne przesiewowe badania mammograficzne jest wciąż za niska. Rak gruczołu piersiowego jest nowotworem o długiej fazie przedklinicznej, objawia się po latach utajonego wzrostu, najczęściej, gdy guz jest już duży lub są przerzuty. Dlatego badania profilaktyczne są bardzo ważne – wczesne wykrycie daje większe szanse na pełne wyleczenie.

W holu Polkowickiego Centrum Usług Zdrowotnych zostanie otwarty punkt informacyjny, w którym specjaliści PCUZ będą udzielać informacji na temat badań cytologicznych, mammograficznych i USG oraz prowadzić naukę samobadania piersi. Kwalifikacje do badań lekarskich i wydawanie skierowań prowadzone będą w gabinecie nr 130. Mieszkanki gminy Polkowice ustalą termin badania w gabinecie nr 131A, a badanie cytologiczne wykonają w gabinecie nr 131.

Zaplanowana akcja jest realizowana w ramach programu „Chronię życie przed rakiem” finansowanego z budżetu gminy Polkowice.

Harmonogram akcji bezpłatnych badań cytologicznych, USG piersi
oraz mammograficznych
w Polkowickim Centrum usług Zdrowotnych:

Termin: 14 października 2019 r., godziny od 10.00 do 13.00, 15 października 2019 r., godziny od 14.00 do 17.00

Miejsce: Polkowickie Centrum Usług Zdrowotnych – ZOZ S.A.

  1. Badania lekarskie – kwalifikacja do mammografii i USG piersi (wydawanie skierowań) – w gabinecie nr 130.
  2. Ustalanie terminów badań, badanie piersi przez położną – gabinet nr 131A.
  3. Badanie cytologiczne – gabinet nr 131.
  4. Punt informacyjny w holu PCUZ – nauka badania piersi, informacje na temat badań cytologicznych i mammograficznych.

Więcej informacji: tel. 76 746 08 07.