Organizowany w grudniu po raz siódmy Dzień Słonecznika – jest podsumowaniem działań promujących zdrowie psychiczne Polkowickiej Kampanii Społecznej Inni? Obcy? Tacy sami. Słonecznik siedem lat temu został symbolem polkowickiego programu „Promocja zdrowia psychicznego i zapobieganie zaburzeniom psychicznym” finansowanego z budżetu gminy Polkowice. Ma on przypominać o tym, że wewnętrzne szczęście, radość i pozytywne usposobienie może towarzyszyć człowiekowi na każdym etapie życia.

Każdy człowiek bywa czasem smutny, nie wskazuje to jednak na to, że choruje na depresję. Ważne jest nasilenie smutku, jego konsekwencje i czas trwania – jeśli ktoś stale odczuwa głęboki smutek, który nie podlega w zasadzie modyfikacjom przez zewnętrzne okoliczności, to prawdopodobnie możemy mieć już do czynienia z depresją. Depresja to grupa różnych objawów, zarówno psychicznych, jak i fizycznych – obniżony nastrój to tylko jeden z nich – komentuje psycholog Agata Jakubowska – Syta.

W ramach programu został uruchomiony Polkowicki Telefon Zaufania dla dzieci i młodzieży. Dzięki niemu młodzież szkolna może porozmawiać o trudnych sprawach z polkowickimi psychologami i terapeutami, a także szukać skutecznej pomocy w przypadku problemów rodzinnych czy rówieśniczych. W szkołach organizowane były akcje „Tydzień z Czarnym Psem” i  „Noc z Czarnym Psem”,  podczas których młodzież  rozmawiała z psychologami o depresji młodzieńczej oraz skutecznych sposobach jej zapobiegania. Blisko 200 uczniów klas VII wzięło także udział w zajęciach sensorycznych i sensoplastycznych „Wszystkimi zmysłami”, których celem było budowanie w uczniach świadomości swojego ciała oraz poznanie własnej wrażliwości zmysłowej. Równolegle prowadzone były warsztaty arteterapeutyczne i teatralne dla dorosłych, którzy skorzystali z twórczych spotkań z aktorką, psychoterapeutką Katarzyną Kaźmierczak.

Działania związane z promocją zdrowia psychicznego powinny mieć charakter długofalowy i być realizowane przede wszystkim w społecznościach lokalnych, tak jak to się dzieje w Polkowicach. Skuteczna profilaktyka depresji dotyczy kształtowania świadomości na temat specyfiki tej choroby oraz promocji zdrowia psychicznego. Tak zwana profilaktyka pozytywna dąży do tego, by zagrożone grupy stały się bardziej odporne, wzmacnia czynniki oraz procesy, które sprzyjają zdrowiu – kończy Krzysztof Pawłowski – Prezes PCUZ – ZOZ S.A.