25 500 pacjentami opiekuje się całodobowo Polkowickie Centrum Usług Zdrowotnych w ramach podstawowej opieki zdrowotnej, a ponad 60 000 mieszkańców Zagłębia Miedziowego korzysta z pozostałych specjalistycznych świadczeń. Dzisiaj obchodzony jest Światowy Dzień Zdrowia i Dzień Pracownika Służby Zdrowia.

– Misją Polkowickiego Centrum Usług Zdrowotnych jest dbanie o zdrowie polkowiczan i mieszkańców gmin ościennych. To duże wyzwanie dla naszych pracowników, którzy dokładają wszelkich starań, aby zapewnić pacjentom kompleksową i ciągłą opiekę medyczną oraz skuteczne lecznictwo. W Dniu Pracownika Służby Zdrowia pragnę przekazać lekarzom, pielęgniarkom i położnym, ratownikom, pracownikom medycznym wszystkich specjalizacji oraz personelowi wspierającemu serdeczne życzenia wszelkiej pomyślności. Dziękuję za poświęcenie i trud wkładany w codzienną pracę na rzecz naszych pacjentów, ale również we wszystkie działania profilaktyczne i akcje edukacyjne w gminie Polkowice, dzięki którym nasi mieszkańcy chętniej wybierają odpowiedzialny i zdrowy styl życia – mówi Mariola Kośmider, dyrektor PCUZ.

Mieszkańcy gminy Polkowice i regionu leczą się w Polkowickim Centrum Usług Zdrowotnych od stycznia 2001 roku. Mogą tu korzystać z m.in. podstawowej opieki zdrowotnej, 18 poradni specjalistycznych, 6 pracowni diagnostycznych wyposażonych w nowoczesny sprzęt, Centrum Gerontologii, Centrum Rehabilitacji, Centrum Zdrowia Płuc oraz Ośrodka Pomocy Psychologicznej. Pacjenci wymagający długoterminowej opieki domowej korzystają ze świadczeń hospicjum domowego oraz długoterminowej opieki pielęgniarskiej. We wszystkich polkowickich szkołach dzieci przebywają pod troskliwą opieką pielęgniarek higieny szkolnej.

Gmina Polkowice w sposób szczególny dba o bezpieczeństwo zdrowotne mieszkańców i zabezpiecza w budżecie samorządowym środki na realizację 17 bezpłatnych dla mieszkańców programów zdrowotnych i profilaktycznych adresowanych zarówno do najmłodszych, jak i najstarszych naszych mieszkańców. Wszelkie akcje profilaktyczne organizowane również przez rady osiedlowe w znaczny sposób uzupełniają ubogą w tym zakresie ofertę Narodowego Funduszu Zdrowia i znacznie wpływają na poprawę zdrowia mieszkańców.

Kolejnym wyzwaniem polkowickiej służby zdrowia jest tworzenie Zakładu Opiekuńczo-Leczniczego przeznaczonego do całodobowej opieki nad przewlekle i często nieuleczalnie chorymi pacjentami, których przyjmiemy już styczniu 2019 r.